Przejdź do treści
Major Stepan Chobanu w samolocie Su-27 (fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy)
Źródło artykułu

Odznaczono pilota, który oddał życie w walce o ukraińskie niebo

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o kolejnym odznaczonym pilocie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał tytuł Bohatera Ukrainy z Orderem Złotej Gwiazdy pilotowi, który oddał życie w walce o ukraińskie niebo.

Za wybitną odwagę osobistą i bohaterstwo okazywane w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, wierność Przysiędze Wojskowej na mocy Dekretu Prezydenta Ukrainy nr 94/2022 z dnia 2 marca 2022 r. mjr  Stepan Choban został pośmiertnie odznaczony tytułem Bohater Ukrainy z Orderem Złotego.

Wśród wielu młodych, a nawet młodych żołnierzy, którzy walczą o niebo Ukrainy od strasznego poranka 24 lutego 2022 r. i nie oddają go "sępom Putina", jest wielu siwowłosych ludzi z doświadczeniem, najczęściej tych, którzy wrócili do służby wojskowej z komfortu emerytury, bo serce bolało o ojczyznę, o kolegów żołnierzy…

Wśród tych, którzy bohatersko oddali najcenniejsze w walce o ukraińskie niebo swoje życie znalazł się 58-letni pilot myśliwski major Stepan Chobanu.

Stepan Chobanu urodził się 21 grudnia 1963 r. we wsi Dołyński rejon Reni w obwodzie odeskim w rodzinie robotniczej. W 1982 roku został powołany do służby wojskowej w Armii Radzieckiej, a rok później wstąpił do Wyższej Wojskowej Szkoły Lotniczej Pilotów w Czernihowie, którą ukończył w 1987 roku, szkolony na samolocie MiG-23, służył w Kirowogradzie.

W 1990 roku przeszedł przeszkolenie na samolot Su-27 i został skierowany do dalszej służby do stacjonującego w mieście Myrhorod 831. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego (później jednostka ta została przekształcona w brygadę lotnictwa taktycznego o tym samym numerze). Od 1992 roku, po złożeniu przysięgi wierności narodowi ukraińskiemu, Stepan Chobanu kontynuuje służbę wojskową w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy. Zakwalifikował się jako "pilot wojskowy klasy 1", jego łączny czas lotu wyniósł ponad 1100 godzin na L-39, MiG-23, Su-27. Uczestnik wielu ćwiczeń i badań sprzętu wojskowego, brał udział w trzech paradach wojskowych z okazji Święta Niepodległości Ukrainy - przeleciał nad Chreszczatykiem w latach 1996, 2001, 2008.

Stepan Chobanu przeszedł na emeryturę w 2010 roku, ale z powodu militarnej agresji Federacji Rosyjskiej w 2015 roku zdecydował się na powrót do Sił Zbrojnych. Jako jeden z najbardziej doświadczonych pilotów Ukraińskich Sił Powietrznych stale pełnił obowiązki bojowe w siłach obrony powietrznej i przekazywał swoje doświadczenie młodszym kolegom.

24 lutego 2022 r. Stepan Chobanu wycofał samolot z podstępnego uderzenia rakietowego kraju agresora i kontynuował z honorem i godnością misje bojowe. 28 lutego na samolocie Su-27 jako pierwszy wzbił się w powietrze i wziął udział w bitwie powietrznej nad Kropywnyckim, odciągając samoloty wroga, został zaatakowany przez pociski i zginął dzielną śmiercią. Działania majora Chobana zapewniły możliwość pozostałym samolotom wzbić się w powietrze, oderwać je od uderzenia i przemieścić je na lotnisko zapasowe.

– Major Stepan Chobanu chronił nas na niebie, teraz będzie nas chronił z nieba! – mówią ukraińscy piloci.

Został pochowany z honorami wojskowymi na cmentarzu wojskowym w Myrhorod.
Wieczna chwała Bohaterom!

(Źródło noty biograficznej: armyinform.com.ua)


Przeczytaj również:
Ośmiu pilotów odznaczonych przez Prezydenta Ukrainy
Pilot Aleksander Oksanczenko zginął w walce powietrznej

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony