Przejdź do treści
Ołeksandr Oksanczenko, jeden z najlepszych pilotów myśliwców na świecie (fot. Lana Borisova/Facebook)
Źródło artykułu

Pilot Ołeksandr Oksanczenko zginął w walce powietrznej

W dniu 25 lutego 2022 r. w walce powietrznej nad Ukrainą, zginął Ołeksandr Oksanczenko, pilot pokazowy, którego można było wcześniej zobaczyć na licznych imprezach lotniczych na całym świecie.

Ołeksandr Oksanczenko urodził się 26 kwietnia 1968 r. (Dystrykt Malomikhailovka Pokrovsky regionu Dniepropietrowskiego). W 1989 roku ukończył Wyższą Wojskową Szkołę Lotniczą dla Pilotów w Charkowie.

W latach 1989-2018 odbył służbę wojskową na stanowiskach od pilotażowego instruktora do zastępcy dowódcy jednostki wojskowej: do 1996 r. w Dnipropietrowsku, od 1996 do 2022 r. w Mirgorodzie.

Pilot wojskowy I klasa. Spędził w powietrzu ponad dwa tysiące godzin, a swoje umiejętności prezentował na pokazach SIAF, Royal International Air Tatoo, Air Show Radom 2017 i czeskich pokazach lotniczych. Jego styl wykonania figur znany jest całemu światu.

Ołeksandr Oksanczenko został nauczycielem wielu ukraińskich pilotów. Podkreślał, że umiejętności i odpowiedzialność to synonim. Przekonany był, że technika i profesjonalizm pilotów to cenny argument w kwestii obrony kraju. Zginął w walce powietrznej z rosyjskimi statkami powietrznymi - odwracając uwagę wrogiego lotnictwa.

W dniu 28 lutego 2022 r. pułkownik Ołeksandr Oksanczenko pośmiertnie otrzymał tytuł Bohatera Ukrainy z Orderem Złotej Gwiazdy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony