Przejdź do treści
Rosyjskie stacje Loran zlokalizowane wokół Ukrainy, fot. gpsworld
Źródło artykułu

Na czas inwazji na Ukrainę, Rosja wyłączy GLONASS i wróci do systemu Loran

Rosyjska doktryna wojskowa zakłada, że GLONASS i inne GNSS (Global Navigation Satellite Systems) nie będą dostępne po rozpoczęciu wojny na Ukranie i zamiast tego nastąpi powrót do systemu Loran-C.

Zgodnie z planem radionawigacyjnym Rosji i WNP, do momentu gdy sygnały z satelitów nie będą ponownie włączone i  w celu zapewnienia usług nawigacji i pomiaru czasu, będzie wykorzystywany naziemny system Czajka (wersja Loran-C). Według zachodnich analityków, z kolei podczas ekspedycji w rejony, gdzie Czajka lub Loran nie będą dostępne, wojska rosyjskie będą korzystać z przenośnego systemu Skorpion.  

„Stałe stacje przesyłowe Czajka działają między 90 Khz a 110 Khz. Wyjściowa ich moc wynosi zwykle od 200 do 800 kW, efektywny zasięg na lądzie około 800 mil, a nad wodą 1000 mil – wyjaśnia Dana Goward, prezes Fundacji Resilient Navigation and Timing. Trzy rosyjskie stacje Czajka/Loran są zlokalizowane wokół Ukrainy” – podkreślał dyrektor generalny UrsaNav, Charles Schue, odnosząc się do grafiki, którą dostarczył GPS World.

Pokrycie systemu Loran w Rosji, fot. gpsworld

„Zapewniają idealny zasięg i pozwalają na nawigację z dokładnością od 20 do 50 metrów nad większością tego kraju. Uaktualnienie do odpowiednika eLoran może zapewnić im dokładność od 5 do 10 metrów, ale obecna konfiguracja jest w tej chwili więcej niż adekwatna do rosyjskich celów”. Jedno z trzech okolicznych miejsc transmisji Loran znajduje się na Krymie, który Rosja najechała i zaanektowała w 2014 r.

„Głównym powodem zajęcia Krymu mogło być zapewnienie dostępu do morza”, powiedział Schue, „ale pozwoliło to również odzyskać kontrolę nad tamtejszym miejscem transmisji Loran. To zapewniło im właściwe pozycjonowanie, nawigację i synchronizację całego regionu, w tym Morza Czarnego”. Mapa zasięgu z 2017 r. z rosyjskiego Centrum Badań Internawigacyjnych i Technicznego Zaawansowanej Nawigacji pokazuje, że zasięg Czajki obejmuje Europę wschodnią, zachodnią Rosję i prawie całe Morze Czarne.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony