Przejdź do treści
Terminal portu lotniczego w Antalii
Źródło artykułu

Lotnisko w Antalyi robi się za ciasne

Lotnisko w Antalyi zostanie powiększone, by mogło obsługiwać więcej pasażerów. Rosyjscy touroperatorzy chcieliby je też wykorzystywać zimą jako port przesiadkowy dla lotów na inne kontynenty.

Na tureckich lotniskach gości jest coraz więcej, a to oznacza, że potrzebne są inwestycje, by nadążyć za popytem. Niemiecka firma Fraport-TAV, która zarządza lotniskiem w Antalyi, ogłosiła, że planuje rozbudowę tego portu. Obecnie obsługuje on dziennie około 185 tysięcy pasażerów, w rekordowym 2019 roku przewinęło się przez ten port 35,7 miliona pasażerów. Celem jest zwiększenie przepustowości do 80 milionów rocznie. Inwestycja ma pochłonąć 750 milionów euro.

Pierwszy etap prac ma się zakończyć w styczniu 2025 roku, dzięki temu powierzchnia terminalu, w którym obsługiwane są loty zagraniczne, zwiększy się ze 142 do 267 tysięcy metrów kwadratowych. Planowane jest też stworzenie miejsc parkingowych dla 181 samolotów, a także magazynów paliwowych i podziemnych instalacji do jego przesyłania. Nowa wieża i dodatkowy terminal dla pasażerów przylatujących i odlatujących za granicę powstaną odpowiednio w 2030 i 2040 roku. Fraport-TAV ma umowę na zarządzanie lotniskiem do roku 2052.

Czytaj całość artykułu na stronie www.turystyka.rp.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony