Przejdź do treści
Motolotnie, którymi kubańsscy emigranci przylecieli na Florydę, fot. aerotime
Źródło artykułu

Kubańscy emigranci na motolotniach dostali się na Florydę (film)

25 marca 2023 r., dwóch kubańskich migrantów wykonało przelot motolotniami na Florydę, gdzie wylądowali na międzynarodowym lotnisku Key West (EYW). Mężczyźni dostali się do Stanów Zjednoczonych nielegalnie i zostali przekazani pod opiekę amerykańskiej straży granicznej.

Kubańczycy następnie zostali zwolnieni, ale otrzymali nakaz okresowego kontaktowania się z federalnymi władzami imigracyjnymi w celu potwierdzenia ich adresu i statusu. Mogą uzyskać pozwolenie na pracę, prawo jazdy i numer ubezpieczenia społecznego, ale nie mogą ubiegać się o stały pobyt ani obywatelstwo.

Tymczasem lotnicy, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych na motolotniach, byli chwaleni przez miejscowych pilotów. Akcentowali oni, że wykonanie tego długiego na 90 mil lotu nad otwartym oceanem, zwłaszcza przy silnym wietrze, wymagało dużej odwagi. Motolotnie podobnego typu mogą zwykle wykonywać loty na maksymalną odległość 830 km, w zależności od obciążenia, wagi i ilości zabranego paliwa.

Kubańczycy migrują do Stanów Zjednoczonych (zwłaszcza na Florydę), od czasu rewolucji kubańskiej w 1959 r. Szacuje się, że w ciągu 15 pierwszych lat do USA przybyło około 500 tys. Kubańczyków, którzy podejmują takie próby również współcześnie, tłumacząc ten fakt, głównie powodami ekonomicznymi. Raport ze stycznia 2023 r. wskazuje, że USA i Kuba nie mają formalnych stosunków dyplomatycznych, a rząd amerykański nie ma możliwości repatriacji migrantów.

Lot kubańskich emigrantów na motolotniach na Florydę

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony