Przejdź do treści
Próba bicia rekordu odległości lotu samolotu złożonego z papieru
Źródło artykułu

Inżynierowie Boeinga ustanowili nowy rekord długości lotu samolotem złożonym z papieru

Światowy rekord Guinnessa w najdalszym locie samolotu wykonanego z papieru należy teraz do dwóch inżynierów Boeinga. Dillon Ruble’a i Garrett Jensena. Obaj w grudniu ubiegłego roku dokonali wyczynu, który ma niewiele wspólnego z ich pracą, ale pobili rekord najdalszego lotu papierowym samolotem uzyskując odległość 88,318 m, czyli prawie 290 stóp.

Ruble i Jensen dokonali tego wyczynu z pomocą Nathaniela Ericksona i wszyscy trzej są cytowani na stronie Guiness World Records. Jednak to Ruble był tym, który wypuścił samolot w powietrze. Inżynierowie miesiącami studiowali origami i aerodynamikę, poświęcając od 400 do 500 godzin na tworzenie różnych prototypów, aby spróbować zaprojektować taki, który mógłby latać wyżej i dłużej.

„W przypadku próby pobicia poprzedniego rekordu Guinnessa wybraliśmy papier formatu A4 (wymiary 210 x 297 mm) i osiągnęliśmy maksymalną gramaturę, 100 gramów na metr kwadratowy” — powiedział Jensen. „Im cięższy papier, tym większy musi być pęd, gdy chcesz go rzucić”. Dokładne złożenie rekordowego samolotu z papieru zajęło ponad 20 minut.

„Nasz projekt różni się trochę od tradycyjnych papierowych samolotów i jest dość wyjątkowy pod tym względem. To zdecydowanie niezwykły projekt” – podkreślał Ruble. W dniu próby osiągnęli rekord w trzecim rzucie. Ich konstrukcja była bardziej podobna do rzutki niż do tradycyjnego papierowego samolotu. Rzuty Rubla wymagały dużej siły, co umożliwiało uzyskanie odpowiedniej odległości, ale ważny również był kąt startu, który według zespołu optymalnie wynosi około 40 stopni.

Proces składania z papieru projektu samolotu, który wykonał rekordowo długi lot

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony