Przejdź do treści
Źródło artykułu

Faza Komitetowa 203. Sesji Rady ICAO

W dniu 15 września 2014 r. w Montrealu rozpoczęła się Faza Komitetowa 203. Sesji Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. W obradach bierze udział Stała Przedstawicielka Polski w Radzie dr hab. Małgorzata Polkowska.

Pierwszego dnia fazy komitetowej w dniu 15 września odbyło się spotkanie koordynacyjne państw UE, podczas którego przedyskutowano aktywności na polu lotnictwa cywilnego w lipcu i sierpniu, w tym wyniki specjalnego spotkania Dyrektorów Lotnictwa Cywilnego ECAC w Dubrowniku oraz Grupy Zadaniowej ICAO w sprawie lotów w strefach zagrożonych konfliktem. Poruszono również kwestie, które zostaną podjęte podczas posiedzeń komitetów Rady ICAO oraz Grupy Doradczej ds. Środowiska EAG podczas pierwszej fazy 203. Sesji Rady ICAO.

W dalszej części dnia odbyło się spotkanie Doraźnej Grupy Roboczej Komitetu Współpracy Technicznej (TCC WG). Członkowie Grupy poruszyli sprawy związane z zadaniami grupy tj. Kluczowymi Wskaźnikami Wydajności (KPIs) oraz ankietami zadowolenia klienta. Przedstawicielka Portugalii Pani Helena Faleiro, przedstawiła sugiestię, aby wskaźniki wydajności podzielić na dwie części.  Po przeprowadzonej dyskusji zostały zaakceptowane. Dr hab. Małgorzata Polkowska zasugerowała, że Biuro Współpracy Technicznej (TCB) powinno skonsultować się z UNDP (Programem Rozwoju ONZ) w sprawie ankiety satysfakcji klienta i potrzeby aktualizacji planu działania Biura Współpracy Technicznej. W związku z tym, że dotychczasowy przewodniczący Pan Yong Heng Lim z Malezji kończy pracę na tym stanowisku, członkowie grupy podziękowali za jego dotychczasowy wkład w działanie grupy. Grupa zakończyła posiedzenie decyzją o przekazaniu końcowego raportu z jej ustaleń na piątkowym posiedzeniu Komitetu Współpracy Technicznej (TCC).

W dniu 17 września odbyło się spotkanie Komitetu ds. Bezprawnej Ingerencji (UIC), które otworzył nowy przewodniczący komitetu Pan Mark Rodmell z Wielkiej Brytanii. Podczas otwarcia powitał nowych reprezentantów w Radzie Panią Naoko Ueda z Japonii oraz Pana Michaela Anderson Lawsona z USA, a także ich zastępców. Na spotkaniu poruszono sprawy związane z mobilnymi urządzeniami przeciwlotniczymi oraz działaniami związanymi z wypadkiem samolotu malezyjskich linii lotniczych lotu MH-17. Przedyskutowano agendę 26. Spokania Panelu Ochrony Lotnictwa Cywilnego (AVSECP/26) oraz przedstawiono ponadto raport z implementacji Uniwersalnego Programu Audytu Ochrony – Podejścia Ciągłego Monitorowania (USAP-CMA). Przedsawiciele państw członkowskich pytali o informacje dotyczące statusu poszczególnych projektów oraz o sposób konsultacji z państwami przed zakończeniem projektów. Spotkanie zakończyło się dyskusją nad dokumentami związanymi ze wskaźnikami wydajności ochrony lotnictwa.

W dniu 19 września odbyło się posiedzenie Komitetu Współpracy Technicznej (TCC). Dr hab. Małgorzata Polkowska została wybrana wiceprzewodniczącą Komitetu zdobywając jednogłośne poparcie wszystkich członków. Spotkanie koncentrowało się wokół dyskusji w sprawie Raportu dotyczącego programu rozwoju współpracy technicznej oraz szacowany budżet Administracyjnych i Operacyjnych Kosztów Usług (AOSC) oraz zmieniony budżet na rok 2014, który przedstawiła przewodnicząca Komitetu Finansowego Pani Kerryn Macaualay z Australii. W dalszej części dnia odbyło się spotkanie informacyjne dla członków Rady ICAO w sprawie współpracy technicznej, który poprowadził Pan Iván Galán, Dyrektor Biura Współpracy Technicznej (TCB). Dr hab. Małgorzata Polkowska wzięła udział w spotkaniu jako Przewodnicząca Komitetu Współpracy Technicznej (TCC) z powodu nieobecności Przewodniczącą go Pana Davida Blanco. Podczas spotkania przedstawiono sposoby doradca technicznego dla Państw Członkowskich oraz sposoby finansowania oraz inicjacji projektów, jak również wymagane w tym procesie dokumenty. Opisano cały cykl życia projektu od jego powstania poprzez rozwój i implementację aż po zamknięcie i rozliczenie projektu. Podkreślono fundamentalną rolę Biura Współpracy Technicznej w ICAO oraz wpływ projektów na rozwój lotnictwa cywilnego na świecie.

W dniu 22 września odbyło się cotygodniowe spotkanie koordynacyjne państw UE. Podczas spotkania poczyniono ustalenia związane z nadchodzącymi spotkaniami Grupy Doradczej ds. Środowiska (EAG), które odbędą się w dniach 24 i 25 września. Podsumowano również wyniki spotkań pierwszego tygodnia fazy komitetowej Rady ICAO oraz przedyskutowano zakres prac komitetów, których spotkania odbędą się w drugim tygodniu fazy komitetowej.

Komunikat na stronie ULC będzie aktualizowany na bieżąco.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony