Przejdź do treści
Źródło artykułu

Chorwacja: wojskowy bezzałogowy samolot rozpoznawczy produkcji ZSRR rozbił się na przedmieściach Zagrzebia

W nocy z czwartku na piątek wojskowy bezzałogowy samolot rozpoznawczy rozbił się na przedmieściach stolicy Chorwacji, Zagrzebia – poinformowała w piątek chorwacka agencja informacyjna Hina. Nie wiadomo, czy należał do rosyjskiej, czy ukraińskiej armii – przekazał tego samego dnia premier Chorwacji Andrej Plenković.

Tamtejsza policja podała, że w czwartek po godz. 23 na stołecznym podmiejskim osiedlu Jarun było słychać huk eksplozji. W piątek rano, na miejscu zgłoszenia zauważono dziurę w ziemi i znaleziono dwa spadochrony.

Powołując się na nieoficjalne źródła, brytyjska stacja BBC podała, iż rozbił się tam były radziecki bezzałogowy samolot rozpoznawczy Tu-141. Burmistrz stolicy Tomislav Tomasević poinformował, że części maszyny znaleziono w kilku miejscach na południowo-zachodnich przedmieściach miasta.

"To cud, że nikt nie zginął. To duża maszyna" – stwierdził Tomasević, dodając, że jest to przypadek bez precedensu.

"Miasto zapewnia pomoc służbom rządowym w zakresie wszelkich potrzebnych im informacji. Rozmawiałem na ten temat zarówno z prezydentem, jak i premierem, wszystkie odpowiednie instytucje koordynują i wymieniają się posiadanymi przez nas informacjami. Teraz ważne jest, aby ustalić, kto pilotował samolot i skąd przybył, i upewnić się, że nigdy więcej się to nie powtórzy. Instytucje państwowe wkrótce wydadzą oświadczenie" – dodał Tomislav Tomasević.

Szczątki bezzałogowego samolotu rozpoznawczego, który rozbił się na przedmieściach Zagrzebia (fot. Zdravko Dern/Twitter)

W opinii ekspertów na których powołuje się agencja Associated Press, w Tu-141 musiała nastąpić jakaś awaria. Agencja podała, że jedynym operatorem tego sprzętu jest obecnie Ukraina. Ten bezzałogowy samolot rozpoznawczy został oblatany w 1974 roku. Do służby w armii ZSRR wszedł w 1979 roku. Wycofany został w 1989 roku.

Rząd Chorwacji przekazał, że maszyna przyleciała na terytorium Chorwacji z węgierskiej przestrzeni powietrznej.

Chorwacka policja i wojsko bada sprawę – przekazano.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony