Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus pomyślnie zalicza wstępny przegląd projektu Eurodrona

W programie Eurodrone, prowadzonym przez Airbus Defence and Space jako głównego wykonawcę, pomyślnie sfinalizowano wstępny przegląd projektu (PDR). W tym ważnym etapie uczestniczyły agencja OCCAR i przedstawiciele czterech krajów-klientów (Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii) oraz inżynierowie trzech głównych podwykonawców: Airbus Defence and Space Spain, Dassault Aviation i Leonardo.

Sukces fazy PDR świadczy o tym, że wstępny projekt bezzałogowca został udoskonalany, co utorowało drogę do opracowania projektu szczegółowego. Jest to wynik różnych przeprowadzonych ocen technicznych i ewaluacji, w tym testów modelu w tunelu aerodynamicznym w celu potwierdzenia konfiguracji aerodynamicznej Eurodrona, oceny ogólnej projektu pod kątem zapewnienia oczekiwanych zdolności operacyjnych oraz oceny w pełni reprezentatywnego cyfrowego bliźniaka. Od samego początku program Eurodrona czerpie korzyści z obu metod projektowania – fizycznej i cyfrowej.

Projektanci zaangażowani do programu Eurodrona, wykorzystując już zdobytą wiedzę, przystępują do kolejnej fazy prac, których celem jest zaliczenie przeglądu najważniejszych elementów projektu (CDR). Ich finał będzie stanowić ostatni krok i zamknięcie fazy projektowania architektury systemu.

„Przeprowadzenie wstępnego przeglądu projektu Eurodrona to ważny etap tego istotnego europejskiego programu obronnego”, ocenia Jean-Brice Dumont, szef działu sił powietrznych w Airbus Defence and Space. „Pokazuje efekty prawdziwego, wspólnego wysiłku i ducha współpracy wszystkich partnerów przemysłowych i klientów, dążących do zapewnienia europejskiej suwerenności w dziedzinie bezzałogowych zdolności rozpoznawczych ISTAR na dalekich dystansach”.

Wyposażony w innowacyjne, najnowsze technologie i zaprojektowany tak, aby stać się jednym z filarów każdego przyszłego systemu lotnictwa bojowego, Eurodron będzie niezbędną zdolnością ułatwiającą zapobieganie międzynarodowym konfliktom i zarządzanie kryzysami, szczególnie w przypadku zadań rozpoznawczych, obserwacyjnych, wykrywania oraz identyfikacji celów (ISTAR).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony