Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus nawiązał współpracę z firmą Avincis na rzecz projektu Zaawansowanej Mobilności Lotniczej

Airbus i Avincis, europejski użytkownik znacznej liczby statków powietrznych, podpisały protokół (MoU) w sprawie partnerstwa na rzecz rozwoju projektu Advanced Air Mobility (Zaawansowanej Mobilności Lotniczej - AAM).

Firmy zamierzają zbadać możliwości użytkowania elektrycznych maszyn pionowego startu i lądowania (eVTOL) w całej Europie i poza nią, koncentrując się na ustaleniu koncepcji działania eVTOL. Porozumienie stanowi kolejny krok w kierunku tworzenia całego środowiska operacyjnego AAM i jest rozwinięciem wieloletnich relacji Airbusa z Avincis.

John Boag, prezes Avincis, powiedział: „Współpraca z Airbusem jest dla nas istotna szczególnie teraz, gdy waży się przyszłość lotniczych służb ratowniczych i platform, które będą wspierać takie zadania. Wierzymy, że wiropłaty eVTOL odegrają ważną rolę w naszej długoterminowej strategii flotowej, bo zastosowane w nich technologie będą stale ewoluować, zapewniając większy zasięg i możliwości w terenie. Airbus znajduje się w czołówce tej ewolucji i cieszymy się, że możemy współpracować nad zrozumieniem, w jaki sposób wykorzystać innowacje, aby zapewnić bardziej zrównoważone usługi ratunkowe na całym świecie”.

„Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z Avincis. Utworzona przez tę firmę sieć usług lotniczych, niezbędna do realizacji misji takich jak ratownictwo medyczne, poszukiwania i ratownictwo oraz gaszenie pożarów, będzie cennym narzędziem do wspólnego zbadania potencjału CityAirbus NextGen”, powiedział Balkiz Sarihan, dyrektor ds. miejskiej mobilności lotniczej w Airbusie. „Dzięki współpracy sprawdzimy, w jaki sposób pojazdy eVTOL mogą zaistnieć w misjach ratujących życie i chroniących ludzi, co jest wspólnym celem obu firm”.

We flocie Avincis z baz w Europie, Afryce i Ameryce Południowej lata obecnie około 60 statków powietrznych wyprodukowanych przez Airbusa. Firmy cieszą się długoletnią i udaną współpracą, tworząc solidne i oparte na zaufaniu relacje, które staną się podstawą nowej współpracy na rzecz wdrażania eVTOL. Airbus stale rozszerza sieć partnerów na całym świecie w celu zbudowania środowiska promującego rentowny rynek AAM. W pełni elektryczny prototyp CityAirbus NextGen został zaprezentowany publiczności w marcu 2024 r.. Pojazd przechodzi obecnie testy w firmowym centrum badań AAM w Donauwörth przed pierwszym lotem, planowanym jeszcze na ten rok.

Avincis to jeden z wiodących na świecie operatorów lotniczych służb ratunkowych, świadczący usługi dla sektora cywilnego (ratowanie życia, ochrona ludzi i środowiska). Dysponuje ponad 220 śmigłowcami i samolotami, dając pracę ponad 2400 doświadczonym pilotom, załogantom pokładowym i technikom. Avincis ma bazy w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Norwegii, Szwecji i Finlandii, ponadto działa w Mozambiku i Chile.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony