Przejdź do treści
IFS – element kompozytowego łącznika Ariane 6 (fot. Airbus)
Źródło artykułu

Airbus i ArianeGroup podpisały w Hiszpanii kontrakt na dostawę struktur do rakiet nośnych Ariane 6

Przedstawiciele Airbusa i ArianeGroup zawarli umowę na produkcje i dostawę kolejnej partii dużych i lekkich elementów z włókna węglowego, przeznaczonych do budowy czternastu rakiet Ariane 6.

Kontrakt ma być wykonany do 2025 roku i pozwoli ArianeGroup do tego czasu rozwinąć seryjną produkcję rakiet Ariane 6.

Airbus w Getafe koło Madrytu buduje dla każdej Ariane do czterech elementów z włókna węglowego. Nowoczesny zakład wyposażono w specjalistyczną linię produkcyjną i montażową do wykonania całościowych elementów konstrukcji dla Ariane 6. Zastosowane innowacje technologiczne zaowocowały zmniejszeniem masy przy jednoczesnym zapewnieniu silniejszej struktury kadłuba i niższych kosztów produkcji. Struktury łączników (górna i dolna) to największe komponenty do rakiet kosmicznych z włókna węglowego, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w Europie. Inne wytwarzane elementy to adapter pojazdu kosmicznego dla górnego stopnia rakiety oraz górna część każdego silnika rakietowego na paliwo stałe.

„Podpisanie umowy to znaczące wydarzenie, nie tylko dla Airbusa i jego działalności związanej z produkcją rakiet nośnych w Hiszpanii, ale także dla całego programu Ariane 6” – powiedział Luis Guerra, szef działu Space Systems w Airbusie w Hiszpanii. „Pokazuje ono, że udział Hiszpanii jest kluczem do przyszłości Ariane 6 oraz dla europejskich programów eksploracji kosmosu”. „Po podpisaniu przez nas umów na dostawy z firmami Sabca, Europropulsion, Avio i MTAerospace, kontrakt z Airbusem stanowi kolejny krok w kierunku formowania silnego europejskiego zespołu Ariane 6”, powiedział Stephane Nogatchewsky, szef działu zakupów w ArianeGroup. „Inauguracyjny lot Ariane 6 jest coraz bliżej, a nawiązana przemysłowa współpraca dobrze wróży przyszłości projektu. Połączenie wysiłków europejskich podmiotów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilności przemysłowej Ariane 6, konkurencyjności i zachowania autonomicznego europejskiego dostępu do przestrzeni kosmicznej”.

Ariane 6 jako jedyny europejski program umożliwiający niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej dla misji strategicznych oraz elastyczność w wysyłaniu zarówno ciężkich, jak i lekkich ładunków na różne orbity, do zastosowań takich jak obserwacja Ziemi, telekomunikacja, meteorologia, nauka i nawigacja.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony