Przejdź do treści
Orion - wysłany w ramach misji Artemis I - na tle Księżyca (fot. NASA)
Źródło artykułu

Statek Orion udanie przeprowadził kluczowy manewr misji, zbliżając się do Księżyca na odległość 130 km

Wysłany w ramach misji Artemis I statek Orion przeprowadził w poniedziałek kluczowy manewr w swoim planie lotu, zbliżając się do Księżyca na odległość 130 km - poinformowała NASA. To najbliższy od Księżyca przelot statku podczas misji, mającej utorować drogę do powrotu ludzi na naturalnego satelitę Ziemi.

Manewr polegał na uruchomieniu napędu Oriona na dwie i pół minuty w czasie, kiedy statek był "schowany" za Księżycem bez łączności z Ziemią. W rezultacie jego prędkość wzrosła z 8083 do 8210 km/h, a kapsuła z manekinami na pokładzie zbliżyła się do powierzchni srebrnego globu na odległość 132 km.

Był to jeden z dwóch zaplanowanych manewrów, który ma pozwolić pojazdowi na wejście na tzw. orbitę wsteczną Księżyca (tj. przeciwną do ruchu Księżyca). Drugi manewr ma mieć miejsce w piątek z wykorzystaniem napędu europejskiego modułu serwisowego (ESM), po czym Orion przez sześć dni będzie okrążać Księżyc testując urządzenia. Następnie wyjdzie z orbity, jeszcze raz przeleci blisko Księżyca i poleci ku Ziemi.

Statek ma powrócić na Ziemię 11 grudnia, lądując w Ocenie Spokojnym po ponad 25-dniowej misji i przebyciu ponad 2 mln kilometrów.

Artemis I jest pierwszą w serii misji, mającej na celu ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu. Kolejna misja planowana jest na maj 2024 r. Artemis II ma wykonać podobną podróż co Artemis I, jednak z załogą astronautów na pokładzie. W ramach Artemis III astronauci mają wylądować na powierzchni Księżyca, po raz pierwszy od misji Apollo 17 w 1972 r. W kolejnej skompletowana ma zostać nadająca się do zamieszkania stacja kosmiczna na księżycowej orbicie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Misja Artemis I - infografika (fot. NASA)

(fot. NASA)

W trakcie misji Artemis I jest jeszcze kilka oczekiwanych kamieni milowych:

  • piątek 25 listopada (10. dzien misji) – dotarcie na orbitę DRO,
  • poniedziałek 28 listopada (13. dzien misji) – osiągnięcie historycznie największej odległości od Ziemi, czyli blisko 300 tys. mil (~480 tys. km), poprzedzone pobiciem dotychczasowego rekordu misji Apollo 13 z 1970r. (26 XI),
  • czwartek 1 grudnia (16. dzień misji) – opuszczenie orbity DRO i początek drogi powrotnej, obejmującej najpierw ponowne zbliżenie się do Księżyca, a następnie skierowanie się (począwszy od pon. 5 XII, 20 dnia misji) już w kierunku Ziemi,
  • niedziela 11 grudnia (26. dzień misji) – powrót na Ziemię, czyli poprzedzone odłączeniem modułu serwisowego wejście kapsuły załogowej (przypominamy: w tej misji "załogę" tworzy trójka manekinów) w atmosferę i wreszcie wodowanie w Oceanie Spokojnym.

Oczywiście są to planowane, orientacyjne terminy kluczowych punktów harmonogramu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony