Przejdź do treści
AH-1Z Viper w locie (fot. Lance Cpl. Clare J. McIntire, Domena publiczna, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Słowacja: za przekazane Ukrainie myśliwce Słowacja pozyska z USA 12 śmigłowców Viper

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ poinformował w środę w mediach społecznościowych, że za 13 przekazanych Ukrainie myśliwców MIG-29 pozyska ze Stanów Zjednoczonych 12 śmigłowców AH-1Z VIPER z wyposażeniem, szkoleniem pilotów i techników oraz 500 pocisków HELLFIRE II.

Nad’ poinformował, że wartość sprzętu przekracza 1 mld USD, a Słowacja zapłaci około 340 mln USD w perspektywie 3-4 lat. Pozostałe około 660 mln USD zostanie przekazane przez American Defense Government Fund FMF.

Minister podkreślił, że amerykańskim uzbrojeniem zainteresowane były inne kraje.

„Dzięki naszej odpowiedzialnej polityce obronnej, relacjom z USA, a także wyraźnemu wsparciu Ukrainy otrzymaliśmy tę ofertę jako pierwsi“ – napisał Nad‘.

Minister zwrócił uwagę, że amerykańską ofertę można także traktować jako rekompensatę za opóźnienie w dostawie zamówionych w grudniu 2018 roku myśliwców F-16.

Szef resortu obrony podkreślił, że oferta jest korzystna i znacznie zwiększy potencjał obronny Słowacji, tym bardziej, że armia nie posiada obecnie śmigłowców bojowych. Umowa z USA ma zostać zatwierdzona po przekazaniu Ukrainie MIG-ów i części systemu obrony przeciwlotniczej KUB. We wtorek wieczorem premier Słowacji Eduard Heger powiedział bez wdawania się w szczegóły, że myśliwce trafią na Ukrainę w ciągu kilku tygodni.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony