Przejdź do treści
Lotnicy morscy przetransportowali Betlejemskie Światło Pokoju na Pomorze (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Lotnicy morscy przetransportowali Betlejemskie Światło Pokoju na Pomorze

Od 1991 roku Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Tradycyjnie, na prośbę Chorągwi Gdańskiej ZHP odpowiedzieli lotnicy morscy, transportując ogień po trasie Kraków-Balice – Gdynia-Oksywie.

Samolot transportowo-desantowy M28B Bryza poleciał w niedzielę przed południem (10.12), do Krakowa. Tam na jego pokład weszła grupa harcerzy gdańskiej chorągwi. Wraz z nimi do samolotu trafił także ogień betlejemski, przekazany przez skautów słowackich harcerzom z Polski, w Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Lot z Krakowa do Gdyni trwał godzinę i pięćdziesiąt minut.

Po wylądowaniu Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane oczekującym na lotnisku harcerzom, którzy przekażą ogień dalej, do szkół, urzędów i instytucji Pomorza. W tym roku lotnicy z BLMW uczestniczyli w tej sztafecie już po raz czwarty. Oczekujący na Betlejemskie Swiatło, na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego Dowódca BLMW, kmdr pil. Andrzej Szczotka wyróżniony został przez harcerzy najwyższym odznaczeniem dla osób spoza ZHP „Medalem za zasługi dla Chorągwi Gdańskiej”.

Lotnicy morscy przetransportowali Betlejemskie Światło Pokoju na Pomorze (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)2

Betlejemskie Światło Pokoju to inicjatywa, którą rozpoczęto w 1986 r. w Austrii. Od 1987 roku patronat nad akcja sprawują skauci austriaccy. Światło, symbolizujące uniwersalne wartości braterstwa i pokoju, zapalono tradycyjnie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, skąd przetransportowane zostało do Wiednia. Tutaj, w trakcie ekumenicznej uroczystości płomień przekazywany jest przedstawicielom organizacji skautowych, które w sztafecie transportują go do poszczególnych krajów. Harcerki i harcerze ZHP zwyczajowo otrzymują ogień od skautów słowackich, a następnie przekazują go dalej do Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Szwecji. Hasłem tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju jest: „Czyńmy Pokój”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony