Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rząd przyjął projekt noweli dot. zgłaszania do MON budynków o wys. 50 m i więcej

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji Prawa lotniczego przewidujący obowiązek zgłaszania do MON obiektów budowlanych, w tym tymczasowych, o wysokości od 50 do 100 m niewpisanych do rejestru przeszkód lotniczych – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury zmiana ma usunąć obecnie istniejącą lukę prawną. Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, w październiku 2020 r. wygasło rozporządzenie nakazujące zgłaszanie do właściwego organu nadzoru nad lotnictwem wojskowym wszystkich stałych lub tymczasowych obiektów budowlanych o wysokości 50 m i więcej. Natomiast obecnie obowiązujące przepisy nakazują zgłaszanie wyłącznie obiektów, które odpowiadają ustawowej definicji przeszkód lotniczych.

W konsekwencji w obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisów nakładających obowiązek zgłaszania do Ministra Obrony Narodowej obiektów niebędących przeszkodą lotniczą w rozumieniu ustawy, ale stanowiących realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu lotniczym wojskowych statków powietrznych – zaznaczyło MI.

Wśród tych obiektów wymieniono lądowe i morskie turbiny wiatrowe. W związku z realizacją założeń rządowej polityki energetycznej, według której następuje zwiększanie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, nastąpił znaczący wzrost inwestycji związanych z budową elektrowni wiatrowych – zauważył resort infrastruktury.

Proponowane przepisy mają objąć także podmioty, które uzyskały pozwolenie na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, w przypadku przedsięwzięć zlokalizowanych na obszarach morskich RP.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony