Pilot myślał, że samolot jest lżejszy o 1200 kg. Kobiety sklasyfikowano jak dzieci

B738 należący do linii TUI, fot. Aerolnside

Niedoszacowanie wagi samolotu mogło spowodować katastrofę boeinga 737 wykorzystywanego przez koncern TUI - donosi brytyjski "The Guardian". Na pokładzie maszyny zmierzającej z Birmingham na Majorkę było 187 pasażerów. Pilot sądził, że samolot jest lżejszy od 1200 kg i wystartował z mniejszym ciągiem.

Air Accidents Investigation Branch (AAIB) określił incydent jako poważny. Dochodzenie wykazało, że błąd w oprogramowaniu spowodował, że samolot turystycznego operatora wystartował cięższy niż oczekiwano, ponieważ pasażerki z tytułem "Miss" przed nazwiskiem zostały sklasyfikowane jako... dzieci. W rezultacie 38 podróżnych zamiast średniej wagi 69 kg miało przypisane zaledwie 35 kg.

Kapitan sporządzający parametry potrzebne do startu źle w ten sposób obliczył arkusz obciążenia i boeing 737 okazał się lżejszy o ponad 1200 kg. Śledczy opisali ten błąd jako "zwykłą wadę systemu informatycznego", wynikającą z systemu nazewnictwa w kraju, gdzie tytuł "Ms" oznacza dorosłą kobietę, a "Miss" jest używany w przypadku dzieci.

Czytaj całość artykułu na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus