Dassault Systèmes: Studium przypadku XSun

SolarXOne w locie (fot. XSun)

Francuski startup XSun chce zaprojektować drugą, bardziej wydajną generację autonomicznych dronów SolarXOne zasilanych energią słoneczną. W ramach programu 3DEXPERIENCE Lab firma XSun korzysta z platformy 3DEXPERIENCE w chmurze, która umożliwia poszczególnym zespołom projektowanie, symulowanie i testowanie drona dzięki rozwiązaniu branżowemu Reinvent the Sky.

3DEXPERIENCE pozwala nam projektować oraz konsolidować wszystkie dane w ramach wspólnej platformy, dzięki czemu dysponujemy wyjątkową, spójną i zrozumiałą konfiguracją wszystkich podsystemów – mówi Benjamin David, założyciel i dyrektor generalny XSun.

Andrea Viti, inżynier XSun ds. aerodynamiki i energii aerotermalnej, korzysta z platformy na co dzień. – Doskonałość aerodynamiczna wymaga precyzji – wyjaśnia. – Platforma umożliwia analizę zachowania pól aerodynamicznych podczas modyfikowania podzespołów drona. Możliwość symulowania wydajności drona zaraz po ukończeniu jego projektu jest dla nas kluczowa. Rozwiązania firmy Dassault Systèmes pozwalają nam szybko wprowadzać modyfikacje i obserwować ich wpływ na ogólną strukturę oraz rozmieszczenie poszczególnych podzespołów.

Platforma 3DEXPERIENCE jest podstawą projektowania ukierunkowanego na współpracę – dodaje. – Samoloty i statki powietrzne to skomplikowane i interdyscyplinarne systemy i choć każda z osób zaangażowanych w projekt działa we własnej dziedzinie, podejmowane decyzje wpływają na poszczególne podsystemy. Do zaprojektowania układu chłodzenia płytki drukowanej drona SolarXOne, która odpowiada za zarządzanie energią słoneczną, potrzebna była wiedza z zakresu inżynierii termalnej, aerodynamiki i optymalizacji rozmieszczenia elementów konstrukcyjnych. Platforma 3DEXPERIENCE pozwala inżynierom monitorować ogólną równowagę jednostki po każdej wprowadzonej modyfikacji.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus