Przejdź do treści
Port Lotniczy Berlin-Brandenburg im. Willy'ego Brandta - widok z góry (fot. berlin-airport.de)
Źródło artykułu

Berlin-Brandenburg: Ostry zakręt przy starcie wywołuje wymioty

Piloci wyrażają swoje obawy do startów wywołujących wymioty z portu lotniczego Berlin-Brandenburg, który zostanie udostępniony podróżnym w przyszłym miesiącu – informuje "Der Tagesspiegel".

Nowe lotnisko, którego otwarcie zostało opóźnione aż o dziewięć lat, powstało w zasadzie jako dodatek do innego stołecznego portu Berlin-Schoenefeld. Obiekt zyskał nowy terminal i nowy pas startowy na południu (7R). W przypadku wiatrów wschodnich zostanie wykorzystany właśnie pas 7R, co z kolei będzie wymagało od pilotów ostrego skrętu w prawo zaraz po starcie.

Niecałe 30 sekund po starcie, na wysokości około 180 metrów, samoloty zaczną manewr zwany "zakrętem Hoffmana". Maszyna obróci się w sumie o 145 stopni. Powodem takiego manewru jest zminimalizowanie hałasu na zaludnionych obszarach, które w przeciwnym razie znajdowałyby się na kursie odlotu. Przed pasem startowym znajdują się bowiem gęsto zamieszkałe tereny.

Sekwencja manewru, oficjalnie nazwana "LULUL1B", jest zgodna z normami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Została także zatwierdzona przez organizację reprezentującą kontrolerów ruchu lotniczego. W czym więc problem? Otóż, takie starty mogą wywoływać wymioty.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony