Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ruszył studencki program praktyk w ESA

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła program praktyk dla studentów różnych specjalności. Zgłoszenia można przesyłać do 30 listopada.

„Kosmos jest bliżej, niż myślisz” – zapewnia Europejska Agencja Kosmiczna, która ogłosiła nowy program studenckich praktyk na 2025 rok.

Zaproszone są osoby z krajów członkowskich ESA, stowarzyszonych i współpracujących, zajmujące się różnorodnymi dziedzinami, w tym technologiami informatycznymi, inżynierią, naukami przyrodniczymi, społecznymi, ekonomią czy administracją.

Polska jest członkiem ESA od 2012 roku.

„To twoja szansa na rozpoczęcie kariery w niezwykłym świecie eksploracji kosmosu – nie przegap tej wyjątkowej okazji, w której możesz zdobyć praktyczne doświadczenie w jednej z wiodących organizacji kosmicznych na świecie!” – podkreśla ESA.

„Nasze staże dają wielu studentom możliwość pierwszego zetknięcia się z przemysłem kosmicznym i ESA, a wiele stanowisk technicznych umożliwia im zdobycie praktycznego doświadczenia w obiektach należących do najlepszych na świecie. Wiele osób wykorzystuje również możliwość stażu w ESA, aby wzbogacić swoje prace dyplomowe o unikalne badania i spostrzeżenia. Ważny jest także społeczny i networkingowy aspekt stażu: studenci mają szansę pracować wśród setek innych młodych profesjonalistów, uczyć się od siebie nawzajem, nawiązywać trwałe przyjaźnie i kontakty, a także, oczywiście, dobrze się bawić!” – powiedział Andrew Kane, koordynator Programu dla Młodych Talentów ESA.

Zgłoszenia można przesyłać do 30 listopada.

Można to zrobić na stronie rekrutacyjnej ESA (https://jobs.esa.int/). Wystarczy stworzyć swój profil jako kandydata, przesłać CV i list motywacyjny. Największe szanse mają studenci ostatniego i przedostatniego roku studiów magisterskich.

ESA podkreśla, że data rozpoczęcia stażu jest elastyczna i może zostać ustalona w porozumieniu z opiekunem studenta, a staż trwa od 3 do 6 miesięcy.

Agencja podaje kilka wskazówek, które mogą zwiększyć szanse kandydata. Podstawą jest dokładne zapoznanie się z dostępnymi ofertami i wybór tej, która najbardziej interesuje aplikującego i najlepiej odpowiada jego wykształceniu oraz aspiracjom. Można jednocześnie aplikować maksymalnie na dwa stanowiska stażowe, jednak w ramach każdej z tych ofert wybór tematów jest nieograniczony.

Eksperci ESA zachęcają do podzielenia się w liście motywacyjnym swoimi zainteresowaniami, aspiracjami i entuzjazmem, jednak namawiają do zachowania zwięzłości i jasności wypowiedzi. Kluczowe jest też udzielenie starannych odpowiedzi na pytania w formularzu aplikacyjnym – to podstawa do poznania profilu i doświadczenia aplikanta.

12 listopada br. odbędzie się prowadzony na żywo webinar, który pozwoli uzyskać więcej szczegółowych informacji.

W okresie od grudnia do stycznia przeprowadzona zostanie selekcja i wybór kandydatów.

Staże będą natomiast rozpoczynały się w okresie od lutego do października 2025 r. (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ bar/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony