Przejdź do treści
B-52 w locie (fot. US Air Force)
Źródło artykułu

Rozpoczynają się ćwiczenia nuklearne NATO pod kryptonimem "Steadfast Noon"

W poniedziałek rozpoczynają się w południowej Europie coroczne ćwiczenia nuklearne NATO pod kryptonimem "Steadfast Noon". Jak informuje NATO, w ćwiczeniach biorą udział m.in. samoloty zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, ale nie są wyposażone w uzbrojone bomby.

W poniedziałek 16 października rozpoczynają się coroczne ćwiczenia nuklearne NATO pod kryptonimem "Steadfast Noon", w których weźmie udział do 60 samolotów. Ćwiczenie, jak informuje NATO, jest rutynową aktywnością szkoleniową prowadzoną corocznie od ponad dekady.

W manewrach udział weźmie 13 państw członkowskich i wiele typów samolotów, w tym zaawansowane myśliwce i amerykańskie bombowce B-52, które przylecą ze Stanów Zjednoczonych.

Jak podkreślono, w ćwiczeniu biorą udział m.in. samoloty zdolne do przenoszenia broni nuklearnej, ale nie są wyposażone w uzbrojone bomby.

"W manewrach wezmą również udział konwencjonalne odrzutowce oraz samoloty obserwacyjne i tankujące. Każdego roku gospodarzem Steadfast Noon jest inny sojusznik NATO. Loty szkoleniowe odbędą się nad Włochami, Chorwacją i Morzem Śródziemnym" – poinformowało NATO.

Jak podkreślił sekretarz generalny sojuszu Jens Stoltenberg, ćwiczenia pomogą zapewnić "wiarygodność, skuteczność i bezpieczeństwo naszego odstraszania nuklearnego oraz wyślą jasny sygnał, że NATO będzie chronić i bronić wszystkich sojuszników".

Stoltenberg zaznaczył, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie przypomina o ważnej roli, jaką broń nuklearna NATO odgrywa w odstraszaniu.

NATO zaznacza, że ćwiczenia "nie są związane z bieżącymi wydarzeniami na świecie, a większość szkolenia odbywa się co najmniej 1000 kilometrów od granic Rosji".

"Koncepcja Strategiczna NATO jasno stwierdza, że +podstawowym celem potencjału nuklearnego NATO jest zachowanie pokoju, zapobieganie przymusowi i odstraszanie agresji+. Wskazuje, że +tak długo, jak istnieje broń nuklearna, NATO pozostanie sojuszem nuklearnym+" – podkreślono.

Ćwiczenia potrwają do 26 października.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony