Przejdź do treści
MQ-1C Gray Eagle w locie (fot. U.S. Army/Domena publiczna/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Reuters: Ukraina ma kupić cztery amerykańskie drony bojowe MQ-1C Gray Eagle

USA zamierzają sprzedać Ukrainie cztery drony bojowe MQ-1C Gray Eagle – podała w środę agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela administracji prezydenta Joe Bidena. Bezzałogowce dałyby wojskom ukraińskim większy zasięg i siłę rażenia w stosunku do posiadanych obecnie dronów.

Według agencji Reutera, prezydent Biden ma w najbliższych dniach poinformować o zamiarze sprzedania dronów Kongres USA, który musi wyrazić zgodę na transakcję.

Grey Eagle to ulepszona wersja drona Predator. W porównaniu do posiadanych przez Ukrainę tureckich dronów bojowych Bayraktar TB2 mają większy zasięg i są zdolne do utrzymywania się w powietrzu przez ponad 30 godzin. Mogą też przenosić większą liczbę rakiet, np. osiem pocisków Hellfire. Rakiety te mają zostać przekazane Ukrainie w ramach kolejnego pakietu pomocy wojskowej.

Ani Biały Dom, ani Pentagon nie potwierdził informacji agencji Reutera, ale o rozmowach w sprawie zakupu mówiło się od kilku tygodni. Jeszcze w kwietniu ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Oksana Markarowa spotkała się z szefostwem producenta dronów firmy General Atomics i sygnalizowała zainteresowanie zakupem maszyn.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony