Przejdź do treści
F-35 w locie - widok z boku (fot. Lockheed Martin)
Źródło artykułu

Reuters: Pentagon wstrzymał dostawy nowych F-35; powodem chiński komponent silnika

Pentagon wstrzymał zatwierdzanie nowych myśliwców F-35, by sprawdzić, czy pochodzący z Chin komponent jednej z części silnika spełnia wymagania prawne dotyczące części z zagranicy – podała w środę agencja Reuters, powołując się na źródło wtajemniczone w sprawę.

Według agencji, przerwę w zatwierdzaniu nowych samolotów zarządzono w ostatnich dniach. Powodem jest konieczność ustalenia przez regulatorów czy pochodzący z Chin stop metalu, z którego wykonano magnes zastosowany w pompie silnika, spełnia regulacje dotyczące importu części z zagranicy.

Jak odnotowuje agencja, część ta nie składa się na żaden z wrażliwych systemów, zaś w samolocie są też inne magnesy pochodzące z Chin, które otrzymały aprobatę urzędników.

Główny oficjel Pentagonu odpowiadający za zakupy dla wojska, William LaPlante powiedział w środę, że F-35 należą do najchętniej zamawianych towarów eksportowych przemysłu obronnego USA, zaś jego produkcja przebiega w szybkim tempie.

Jak stwierdził, Finlandia, której zamówienie na 60 myśliwców zostało zatwierdzone w lutym 2022, otrzyma je już dwa lata później. Dodał że "nie wie, czy Finowie są na to gotowi".

Polska zamówiła 32 samoloty w 2020, a pierwsze dostawy mają odbyć się w 2024 r. Te same myśliwce wielozadaniowe najnowszej generacji zamówiły też m.in. Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Kanada i Grecja.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony