Przejdź do treści
Model samolotu PZL.46 "Sum" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Kolejny wyjątkowy eksponat w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W dniu 27 stycznia br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pojawił się kolejny wyjątkowy eksponat – model samolotu PZL.46 "Sum".

"Sum" powstał jako następca samolotu PZL.23 "Karaś". Główne zmiany to bardziej dopracowana aerodynamika, mocniejszy silnik i wciągana w locie kołyska bombardiersko-strzelecka. Prace konstrukcyjne rozpoczęły się w 1936 roku w Państwowych Zakładach Lotniczych w Warszawie pod kierownictwem Stanisława Praussa.

Prawdopodobnie "Sum" został oblatany na początku 1939 roku, niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował plany produkcyjne, w związku z tym powstały jedynie dwa egzemplarze tego samolotu. Jedyny lotny prototyp ewakuowano do Rumunii po 17 września, następnie powrócił do Warszawy, aby ostatecznie trafić na Litwę. Jego dalsze losy nie są znane, lecz przypuszcza się, że został przejęty przez lotnictwo radzieckie.

Model prezentowany w Muzeum wiernie odwzorowuje najdrobniejsze szczegóły oryginalnej konstrukcji "Suma" z oznaczeniami 55. Samodzielnej Eskadry Bombowej w skali 1:6. Zbudował go modelarz Lucjan Wilczak.

Sami więc widzicie, że ten nowy eksponat jest naprawdę unikatowy. Dlatego Muzeum cieszy się, że chociaż nie zachował się żaden oryginalny egzemplarz tego samolotu, wciąż może pokazać zwiedzającym, jak wyglądał PZL.46 "Sum" i opowiedzieć jego historię.

Nie zwlekajcie, przyjdźcie do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ten unikatowy eksponat oraz inne konstrukcje można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9:00 – 17:00.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony