Przejdź do treści
Warsztaty z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych w działaniach PSP (fot. Centralna Szkoła PSP w Częstochowie)

Warsztaty z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych w działaniach Państwowej Straży Pożarnej

W dniach 13-14 września 2022 r. w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie odbyły się warsztaty tematyczne z zakresu fotogrametrii i mapowania z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych w działaniach Państwowej Straży Pożarnej.

Warsztaty zrealizowano przy współudziale Biura Planowania Operacyjnego KG PSP. W zajęciach wzięli udział przedstawiciele wszystkich komend wojewódzkich PSP, szkół PSP, Komendy Głównej PSP oraz Centrum Naukowo Badawczego – PIB.

Celem warsztatów było zapoznanie pilotów bezzałogowych statków powietrznych z praktycznym zastosowaniem dronów w zakresie: wykonywania nalotów fotogrametrycznych, wykonywania ortofotomap, modelowania 3D, oprogramowania wykorzystywanego do analizy i obróbki materiału graficznego, obsługi oprogramowania OpenDronMap udostępnionego przez Biuro Bezpieczeństwa Informacji KG PSP, obsługi oprogramowania DroneMapper, wniosków z zastosowania BSP w działaniach modułu GFFFV we Francji.

Z tymi zagadnieniami uczestnicy mieli możliwość zapoznania się także w formie praktycznej zorganizowanej na terenie poligonu szkolnego CS PSP zarówno w zakresie konfiguracji oprogramowania, jak i odpowiedniego przygotowania BSP do realizacji zadań związanych z fotogrametrią. W części praktycznej wykorzystany został także samochód „dronowy” uczestników warsztatów z KP PSP w Przeworsku.

Warsztaty z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych w działaniach PSP (fot. Centralna Szkoła PSP w Częstochowie)2

(fot. Centralna Szkoła PSP w Częstochowie)

Podczas warsztatów dzięki firmie DILECTRO organizatorzy warsztatów gościli hiszpańską firmę CENTUM RESERCH&TECHNOLOGY, która zaprezentowała rozwiązanie Lifeseeker do poszukiwania urządzeń GSM dedykowane do dronów, którego celem jest wspomaganie akcji SAR poprzez lokalizowanie osób zaginionych za pomocą ich telefonów komórkowych – nawet na obszarach pozbawionych zasięgu sieci. System ma zdolność również do wysłania wiadomości SMS lub telefonowania do jednej, lub grupy ludzi znajdujących się w obszarze działania urządzenia. Możemy nadawać komunikaty o zagrożeniach czy informacje.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia o ukończeniu przedmiotowych warsztatów. Zaświadczenia wręczył Komendant Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie st. bryg. Piotr Placek w obecności Naczelnika Wydziału Nauczania st. bryg. Marka Poterka.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony