Łukasz Czepiela powraca do Challenger Cup 2016

Red Bull Air Race - Łukasz Czepiela (fot. Alberto Lessmann/Red Bull Content Pool)

Do Challenger Cup 2016, rozgrywanych w ramach Mistrzostw Świata najszybszej serii motorowej, powraca Polak Łukasz Czepiela. Do klasy dołączają także trzy nowe twarze, w tym pierwsza pilotka w historii Red Bull Air Race.

Polskich kibiców z pewnością ucieszy powrót do klasy Challenger Łukasza Czepieli – znakomitego pilota akrobacyjnego, który reprezentował nas w podniebnych wyścigach w sezonie 2014. Konkurs Challenger Cup umożliwia młodym talentom zapracowanie na awans do klasy mistrzowskiej Red Bull Air Race.

„Rok przerwy był mi potrzebny na zrobienie dużego kroku w karierze pilota liniowego – zostanie kapitanem. Natomiast bardzo się cieszę, że po tej pauzie, na grudniowym obozie kwalifikacyjnym w Madrycie, udało mi się przedłużyć wszystkie uprawnienia, zdobyć superlicencję i powrócić do serii. Jestem z tego wszystkiego niesamowicie zadowolony. Odczuwam coraz większy głód zwycięstwa, motywację i pewność siebie.“ – powiedział Łukasz Czepiela.

Francuska mistrzyni akrobacji samolotowej Mélanie Astles będzie pierwszą w historii kobietą startującą w zawodach Red Bull Air Race Challenger Cup. Astles znalazła się w gronie trzech nowych pilotów, którzy dołączą w 2016 roku do składu Challenger Cup.


Red Bull Air Race - Mélanie Astles (fot. Alberto Lessmann/Red Bull Content Pool)

„Największą przyjemność sprawi mi niesamowita możliwość podzielenia się swoją pasją z publicznością. Nie ukrywam, że dołączenie do Challenger Cup 2016 to moje marzenie. Już nie mogę się doczekać tego wspaniałego wyzwania” – powiedziała Mélanie Astles.

„Mélanie jest bardzo dobrym pilotem, co udowodniła na mistrzostwach świata, które w sierpniu odbyły się we Francji” – komplementował koleżankę Czepiela. „To były jej pierwsze mistrzostwa w klasie unlimited i ukończyła je w pierwszej dziesiątce. Myślę, że jak tylko będzie miała trochę więcej pewności siebie latając blisko ziemi, której to nabierze podczas jednego z wyścigów, to może trochę zamieszać w wynikach”.


Red Bull Air Race - Ben Murphy (fot. Alberto Lessmann/Red Bull Content Pool)

Obok Francuzki na nowej liście startowej pojawi się Brytyjczyk Ben Murphy, były oficer dowodzący i lider światowej klasy zespołu akrobacyjnego RAF-u Red Arrows. Być może wniesie do challengera Red Bull Air Race precyzję pilota myśliwskiego, jak niegdyś as chilijskich sił powietrznych Cristian Bolton.

Trzecim debiutantem będzie Kevin Coleman, pierwszy Amerykanin w składzie Challenger Cup i niezwykły talent lotniczy z US Advanced Aerobatic Team. W sezonie 2016 będzie najmłodszym zawodnikiem w stawce.

Ben Murphy wyraził swoją radość z dołączenia do Red Bull Air Race następującymi słowami: „Miałem szczęście, że swojej karierze udało mi się już zaliczyć niesamowite loty, jednak Red Bull Air Race pozostaje dla mnie największym wyzwaniem. Starty w klasie Master wymagają niezrównanej precyzji, umiejętności i pracy zespołowej, a zawody Challenger Cup pozwolą mi zdobyć doświadczenie potrzebne do rywalizowania na tym poziomie”.


Red Bull Air Race - Kevin  Coleman (fot. Alberto Lessmann/Red Bull Content Pool)

Nowi piloci zadebiutują podczas inauguracyjnego przystanku Mistrzostw Świata Red Bull Air Race, który 11 i 12 marca odbędzie się w Abu Dhabi. Tylko startując w Challenger Cup mają szansę ubiegać się o nieograniczoną superlicencję uprawniającą do wejścia do klasy mistrzowskiej.

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race
Stworzone w 2003 roku, ale oficjalnie uznane za podniebne Mistrzostwa Świata w 2005 roku, zawody Red Bull Air Race gromadzą miliony fanów na całym świecie. W ramach tej najszybszej serii w świecie sportów motorowych 14 najlepszych pilotów rywalizuje w wyścigach będących najczystszą postacią sportów motorowych, łączących prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, najzwinniejsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują podniebny tor zbudowany z napełnionych powietrzem pylonów o wysokości 25 metrów. W 2014 roku wprowadzono konkurs Challenger Cup, który umożliwia młodym talentom zapracowanie na awans do klasy mistrzowskiej Red Bull Air Race.

Źródło: redbull.com
comments powered by Disqus