Przejdź do treści
Źródło artykułu

Radom: powstało Branżowe Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych

W Radomiu przy Niepublicznym Technikum im. 72 Pułku Piechoty ZDZ powstało Branżowe Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych. Placówka ma kształcić pracowników branży lotniczej. Szkoła dostała na realizację projektu 12 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy. W piątek odbyło się oficjalne otwarcie centrum.

Branżowe Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych dla branży lotniczej w dziedzinie eksploatacji portów i terminali lotniczych (BCUSL) znalazło się na liście projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Projekt pozyskał 12 mln zł dofinansowania z KPO. Dzięki tym funduszom przeprowadzono modernizację bazy lokalowej przy ul. Saskiej w Radomiu oraz zakupiono nowoczesne symulatory oraz inne urządzenia najnowszej generacji do praktycznej nauki zawodu.

"Centrum jest nową placówkę edukacyjną, która ma na celu przygotowanie młodzieży szkolnej oraz studentów do pracy w branży lotniczej, ale też podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych osób dorosłych, w tym nauczycieli, pracowników z sektora lotniczego" – poinformowała dyr. Technikum im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ Katarzyna Kołodziejska.

Prezes zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki zauważył, że osoby, które będą szkoliły się w radomskim BCUSL będą miały bardzo duże szanse na podjęcie pracy m.in. w powstającym CPK.

Zdaniem członka zarządu Polskich Portów Lotniczych (PPL) Marcina Daniła, zapotrzebowanie na kadrę dla branży lotniczej jest bardzo duże. "Liczymy, że nawet nie setki, ale tysiące pracowników będzie w ciągu najbliższych 10 lat potrzebnych do pracy w naszej branży" – zauważył wiceprezes PPL.

Alina Prochasek z zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie podkreśliła, że BCUSL w Radomiu to doskonały przykład networkingu i dobrej współpracy międzysektorowej.

Partnerzy projektu to: Polskie Porty Lotnicze, Śląski Klaster Lotniczy, firma Welcome Airport Services, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej oraz Centralny Port Komunikacyjny.

W wyniku współpracy tych podmiotów mają teraz powstać programy nauczania młodzieży i osób dorosłych, które przyczynią się do wdrożenia nowoczesnych metod kształcenia oraz zwiększenia szans na znalezienie zatrudnienia w branży lotniczej. Zajęcia w Branżowym Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych rozpoczną się od września.(PAP)

ilp/ jann/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony