Przejdź do treści
Źródło artykułu

Radom: powstało Branżowe Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych

W Radomiu przy Niepublicznym Technikum im. 72 Pułku Piechoty ZDZ powstało Branżowe Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych. Placówka ma kształcić pracowników branży lotniczej. Szkoła dostała na realizację projektu 12 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy. W piątek odbyło się oficjalne otwarcie centrum.

Branżowe Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych dla branży lotniczej w dziedzinie eksploatacji portów i terminali lotniczych (BCUSL) znalazło się na liście projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

Projekt pozyskał 12 mln zł dofinansowania z KPO. Dzięki tym funduszom przeprowadzono modernizację bazy lokalowej przy ul. Saskiej w Radomiu oraz zakupiono nowoczesne symulatory oraz inne urządzenia najnowszej generacji do praktycznej nauki zawodu.

"Centrum jest nową placówkę edukacyjną, która ma na celu przygotowanie młodzieży szkolnej oraz studentów do pracy w branży lotniczej, ale też podniesienie poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych osób dorosłych, w tym nauczycieli, pracowników z sektora lotniczego" – poinformowała dyr. Technikum im. 72. Pułku Piechoty w Radomiu ZDZ Katarzyna Kołodziejska.

Prezes zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki zauważył, że osoby, które będą szkoliły się w radomskim BCUSL będą miały bardzo duże szanse na podjęcie pracy m.in. w powstającym CPK.

Uroczystość otwarcia Branżowego Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych w Radomiu (fot. Śląski Klaster Lotniczy, Facebook)

Zdaniem członka zarządu Polskich Portów Lotniczych (PPL) Marcina Daniła, zapotrzebowanie na kadrę dla branży lotniczej jest bardzo duże. "Liczymy, że nawet nie setki, ale tysiące pracowników będzie w ciągu najbliższych 10 lat potrzebnych do pracy w naszej branży" – zauważył wiceprezes PPL.

Alina Prochasek z zarządu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie podkreśliła, że BCUSL w Radomiu to doskonały przykład networkingu i dobrej współpracy międzysektorowej.

Partnerzy projektu to: Polskie Porty Lotnicze, Śląski Klaster Lotniczy, firma Welcome Airport Services, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej oraz Centralny Port Komunikacyjny.

W wyniku współpracy tych podmiotów mają teraz powstać programy nauczania młodzieży i osób dorosłych, które przyczynią się do wdrożenia nowoczesnych metod kształcenia oraz zwiększenia szans na znalezienie zatrudnienia w branży lotniczej. Zajęcia w Branżowym Centrum Umiejętności Służb Lotniskowych rozpoczną się od września.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony