Przejdź do treści
Miejsce wypadku samolotu Belmont DW200 w pobliżu miejscowości Kaplityny (woj. warmińsko-mazurskie) (fot. st. kpt. Kamil Kulas, Państwowa Straż Pożarna)
Źródło artykułu

Prokuratura w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie wypadku samolotu Belmont DW200, w którym zginęła jedna osoba

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła w piątek śledztwo w sprawie wypadku samolotu Belmont DW200, w którym zginęła jedna osoba. Śledczy szukają świadków katastrofy samolotu w pobliżu Kaplityn - poinformował PAP w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej Daniel Brodowski.

Do wypadku doszło 14 lutego w pobliżu miejscowości Kaplityny w powiecie olsztyńskim. Awionetka z nieznanych przyczyn spadła na ziemię; jeden z dwóch mężczyzn lecących maszyną zmarł w wyniku obrażeń.

"Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła dziś śledztwo w sprawie śmiertelnego wypadku w ruchu lotniczym, do którego doszło 14 lutego w pobliżu miejscowości Kaplityny. Ustalono, iż samolot leciał z olsztyńskiego lotniska Dajtki. W maszynie znajdowało się dwóch mężczyzn w wieku 59 lat. To mieszkańcy powiatu olsztyńskiego. W wyniku odniesionych obrażeń jeden z mężczyzn zmarł. Drugi przebywa w szpitalu w Olsztynie. Z uwagi na stan zdrowia nie wykonano czynności procesowych z jego udziałem" – powiedział prokurator Brodowski.

Sekcja zwłok zmarłego ma się odbyć w piątek.

Samolot, który się rozbił to jednosilnikowa, dwumiejscowa maszyna, typu ultralekkiego z 2023 roku, produkcji łotewskiej. Prokurator zabezpieczył samolot Belmont DW200 do dalszych badań. Dodał, że gdy samolot spadał, jego silnik nie pracował.

Śledczy powołali biegłych różnych specjalności. "Wykonano częściowo czynności, inne są realizowane. Mają one ustalić przyczyny i okoliczności wypadku" – wyjaśnił prokurator.

"Apelujemy do osób, które widziały samolot 14 lutego w pobliżu Kaplityn i zaobserwowały coś niepokojącego. Mogą to zgłosić do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie lub do komisariatu policji w Barczewie" – podkreślił rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Daniel Brodowski.

Zaznaczył, że zabezpieczono część dokumentacji dotyczącej lotu. Lot był niekomercyjny – podkreślił prokurator.

Okoliczności wypadku bada też Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych.


Przeczytaj również:
Warmińsko-Mazurskie: mężczyzna zmarł po wypadku samolotu Belmont DW200, który spadł przy drodze

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony