Przejdź do treści
Źródło artykułu

Prezes ULC: polskie lotniska obsłużą w 2023 r. tylu pasażerów co w 2019 r. lub nawet więcej

Polskie lotniska obsłużą w tym roku liczbę pasażerów na podobnym lub wyższym poziomie niż w przedpandemicznym 2019 r. - szacuje dla PAP prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Do połowy br. lotniska obsłużyły 23 mln podróżnych; optymistyczne dane płynął odnośnie ruchu wakacyjnego - dodał.

W 2019 roku polskie lotniska obsłużyły prawie 49 mln pasażerów, czyli o 7 proc. więcej niż w 2018 roku.

"Spodziewamy się, że dane na koniec roku będą bliskie bądź nawet lepsze niż w roku 2019" - powiedział PAP prezes ULC Piotr Samson.

Prezes ULC przypomniał, że w pierwszym kwartale bieżącego roku w polskich portach lotniczych obsłużono 9,4 mln pasażerów, czyli trochę więcej niż w pierwszym kwartale 2019 roku (o 0,6 proc.) i o 65,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2022 roku.

Według ULC 2019 rok był najlepszym dotychczas rokiem dla polskiego lotnictwa pasażerskiego.

Piotr Samson pytany, ilu pasażerów polskie lotniska obsłużyły w sezonie wakacyjnym, odpowiedział, że Urząd jeszcze nie dysponuje ostatecznymi danymi. Dodał, że z informacji o przepustowości lotnisk oraz oferowaniu miejsc przez linie lotnicze wynika, że dane te są "bardzo optymistyczne". "Tak, jak mówią lotniska, te wyniki były takie, jak w roku 2019, a na niektórych lotniskach lepsze niż w 2019. Tak samo widzimy po oferowaniu, szczególnie jeśli chodzi o linie niskokosztowe - oferowanie wakacyjne było wyższe niż w roku 2019" - ocenił.

Jak poinformował prezes ULC, w tym roku od stycznia do czerwca lotniska obsłużyły 23 mln pasażerów. "Pierwsza połowa roku nie obejmuje miesięcy wakacyjnych, gdzie tam jest największy wzrost ruchu pasażerskiego. Dlatego szacujemy, że na koniec roku liczba pasażerów będzie na podobnym lub wyższym poziomie niż w 2019 r." - powiedział Samson.

Z najnowszej prognozy ruchu lotniczego na lata 2022-2040, powstałej na zlecenie ULC przy współpracy z profesorami Uniwersytetu Gdańskiego, wynika, że w 2040 r. w wariancie bazowym polskie lotniska obsłużą 96 mln pasażerów.

Urząd Lotnictwa Cywilnego sprawuje nadzór nad lotnictwem cywilnym. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony