Przejdź do treści
Źródło artykułu

Spotkanie ULC i LAFRP z LAACR w Pradze

W dn. 25. 07.2012r. na robocze spotkanie z przedstawicielami czeskiej LAA CR udała się wspólna delegacja ULC i LAF RP. Ze strony ULC w delegacji wzięła udział pani Beata Łojszczyk szefowa departamentu ewidencji personelu. Ze strony LAF RP udział wzięli: Krzysztof Karasiński, Maciej Prandota, Marek Sudomirski, Zbigniew Kędziora, Jakub Supranowicz - przedstawiciel firmy informatycznej, oraz już w Czechach dołączył V-ce Prezydent EMF Dariusz Cymerys. Na miejscu delegację przyjął Prezydent LAA CR J. Brskovský, wraz z Dyrektorem Generalnym J. Koubikiem. 

Głównym celem spotkania było zapoznanie się z ogólnym schematem organizacyjnym dotyczącym nadzoru nad lekkimi statkami powietrznymi. W pierwszej części spotkania Dyrektor Generalny J. Koubik przedstawił założenia organizacyjne asocjacji, oraz schemat organizacyjny prac biura . Czeska LAACR ma już 20-letnie doświadczenie w prowadzeniu nadzoru. Czesi stworzyli sprawny komputerowy system ewidencji, wciąż go udoskonalają i są gotowi, na zasadach, które będą w najbliższej przyszłości uzgodnione, udostępnić go stronie polskiej. Byliśmy wszyscy pod wrażeniem, również pani B. Łojszczyk, z jaką sprawnością całą ewidencję kilkunastu tysięcy pilotów i kilku tysięcy samolotów prowadzi jedna osoba. Z jaką szybkością można prześledzić wszystkie informacje dotyczące pilotów i statków powietrznych, łącznie z ich historią, wszelkie terminy dotyczące ważności dokumentów, dotyczące egzaminów, a nawet wpłat składek członkowskich. System spełnia wymagania prawne dotyczące zabezpieczenia danych osobowych.

W drugiej części spotkania delegaci pod kierunkiem Dyrektora Generalnego J. Koubika mieli okazję zasiąść przy komputerze i dokładnie zapoznać się z programem i nauczyć się jego obsługi. W międzyczasie Marek Sudomirski i Z. Kędziora prowadzili przyjazną rozmowę z prezydentem J. Brskovskim, który opowiedział historię powstania LAACR i jakie to miało znaczenie dla rozwoju lotnictwa lekkiego w Czechach. Czescy piloci i konstruktorzy 20 lat temu mieli podobne problemy, jakie występują teraz w Polsce, ale dzięki kilku zapaleńcom, którzy przy pomocy grupy posłów stworzyli organizację społeczną LAACR, skupiającą konstruktorów, producentów i pilotów i dzięki jej prorozwojowej strategii Czesi są światową potęgą w dziedzinie lotnictwa ultralekkiego. W momencie, kiedy latanie na lekkich statkach powietrznych przestało być trudną do pokonania barierą , błyskawicznie powstała sieć szkół, rozwinęły się firmy produkujące sprzęt latający, powstawały coraz lepsze konstrukcje. Rozwinął się normalny rynek. Obecnie firmy, które zaczynały skromnie od budowy motolotni, teraz są znanymi w świecie producentami bardzo udanych samolotów i innego sprzętu latającego. Niektóre podjęły współpracę z tak wielkimi firmami jak Airbus czy Boeing. W sumie ta gałąź przemysłu już zatrudnia kilkanaście tysięcy ludzi i wszystko wskazuje, że jest to trwała tendencja.

W dyskusji poruszono również sprawy bezpieczeństwa. Tu ogromne znaczenie ma wydawany przez LAA miesięcznik PILOT, który jest jednocześnie oficjalnym biuletynem. Członkowie dostają go w ramach składek członkowskich. Wraz z miesięcznikiem dostają raz w roku najnowsze wydanie czeskiej mapy lotniczej. Pan prezydent J. Brskovsky podkreślił, że miesięcznik jest świetnym „spoiwem” braci lotniczej. Żadna wersja elektroniczna takiej roli by nie spełniła. Rozmowa również zahaczyła o sport lotniczy. Tu prezydent zauważył, że sporty lotnicze nie odgrywają jeszcze takiej roli, jak inne sporty motoryzacyjne. Istnieje więc potrzeba poszukiwania nowych pomysłów i formuł, by lotnictwo stało się bardziej widowiskowe i medialne, a więc lepiej by się promowało. Jest to temat do dyskusji na forum międzynarodowym i tę dyskusję czas zacząć.

Podsumowanie
Partnerzy z Czeskiej LAA są głęboko zainteresowani pomyślnym rozwojem lotnictwa lekkiego w Polsce. Polska jest dużym europejskim krajem o znacznym potencjale. Ludzi kochających lotnictwo jest tu wielu. Coraz bardziej zacieśniające się przyjazne stosunki umacniają przekonanie, że będziemy ich naturalnym sojusznikiem w obronie „czeskiej formuły” na europejskim forum, z korzyścią dla czeskiego i polskiego lotnictwa. Strona czeska zadeklarowała również pomoc w kontaktach między polskimi i czeskimi parlamentarzystami, szczególnie między czeskim i polskim zespołem parlamentarnym dotyczącym lotnictwa i innowacyjności, gdyby w polskim sejmie udało się taki zespół wyłonić.

Pomoc i rady płynące z czeskiej LAACR są dla nas wartością nie do przecenienia.
Zbyszek Kędziora

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony