Przejdź do treści
Źródło artykułu

Powitanie astronautów na ISS planowane na czwartek na godz. 14.40

Powitanie astronautów misji Ax-4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, w tym Polaka Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, odbędzie się w czwartek o godz. 14.40 czasu polskiego - poinformowały w czwartek POLSA i ESA.

Zapraszamy na oglądanie na żywo przybywającej załogi Ax-4 na Międzynarodową Stację Kosmiczną https://www.facebook.com/axiomspace/videos/1447301919615224

W komunikatach ze środy powitanie było zapowiadane na godz. 15.10.

Transmisja z dokowania kapsuły Dragon Grace do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) rozpocznie się o godz. 10.30. Dokowanie ma rozpocząć się o godz. 12.30. Potrwa do 12.43.

Otwarcie włazów nastąpi o 14.10. Ceremonia powitania rozpocznie się o godz. 14.40.

Proces dokowania do ISS będzie zwieńczeniem trwającego ponad dobę lotu, który rozpoczął się w środę rano od wystrzelenia rakiety Falcon 9 firmy Spacex. Rakieta wyniosła kapsułę Dragon na orbitę okołoziemską.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna widziana z kapsuły Dragon (fot. Axiom Space)

Kapsuła Dragon widziana z ISS (fot. Axiom Space)

Start rakiety nastąpił w środę o godz. 8.31 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego na Przylądku Canaveral na Florydzie (USA). Kilka minut później, ok. godz. 8.40 kapsuła znalazła się na orbicie okołoziemskiej na wysokości 198 km. Porusza się z prędkością zbliżoną do ISS, czyli 27 tys. km/h.

Po zadokowaniu do ISS, w trakcie dwutygodniowego pobytu na stacji załoga Ax-4 będzie prowadzić badania w warunkach mikrograwitacji oraz zaangażuje się w działania edukacyjne.

W ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS nasz astronauta przeprowadzi 13 eksperymentów zaprojektowanych przez polskie firmy i umożliwiających przetestowanie nowych technologii i koncepcji w warunkach mikrograwitacji. Sławosz Uznański-Wiśniewski wykona też 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych oraz połączy się z rodzimymi krótkofalowcami.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony