Przejdź do treści
Port lotniczy Lizbona (fot. Mister No, CC BY 3.0, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Portugalia: rząd wycofał się z projektu budowy drugiego lotniska w aglomeracji Lizbony

Rząd Portugalii Antonio Costy potwierdził w poniedziałek, że wycofuje się z planowanej od 2020 r. w rejonie aglomeracji Lizbony budowy drugiego lotniska pasażerskiego. Zadeklarował, że projekt ten nie zostanie podjęty do realizacji przed 2024 r.

W poniedziałek władze socjalistycznego gabinetu Costy potwierdziły, że w najbliższych miesiącach mogą jedynie być przeprowadzane analizy budowy lotniska w rejonie miasta Santarem, 90 km na północny wschód od stolicy kraju.

Rozgłośnia TSF wskazała tymczasem, że lokalizacja ta została już oprotestowana przez organizacje ekologów. Twierdzą oni, że tego typu obiekt zagrozi środowisku naturalnemu w regionie Ribatejo.

Lizbońskie radio przypomniało, że trwające od blisko dwóch dekad przymiarki do budowy drugiego lotniska pasażerskiego w stołecznej aglomeracji spotykały się już z krytyką ze strony ekologów.

Dotychczas premier Costa zapowiadał, że nowe lotnisko powstanie w okolicach miejscowości Montijo, na wschodzie stołecznej aglomeracji, gdzie znajduje się największe estuarium Europy Zachodniej. U ujścia płynącej tam rzeki Tag znajduje się chroniony prawem rezerwat przyrody dla wielu rzadkich gatunków ryb, skorupiaków i ptaków.

Tymczasem, jak zapowiadają władze spółki ANA, zarządzającej lizbońskim lotniskiem im. Humberto Delgado obiekt ten w najbliższych miesiącach przejdzie poważne prace modernizacyjne. Ich wartość może sięgnąć kwoty 300 mln euro.

Z Lizbony Marcin Zatyka

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony