Przejdź do treści
Źródło artykułu

Ponad 1000 godzin w powietrzu dronów rozpoznawczych WOT wzdłuż granicy polsko-białoruskiej

Drony rozpoznawcze Wojsk Obrony Terytorialnej od września 2021 r. spędziły w powietrzu wzdłuż granicy polsko-białoruskiej ponad 1000 godzin. Zespoły rozpoznania obrazowego wykonały blisko 500 operacji powietrznych, gdzie ponad 70 proc. zadań była prowadzona w nocy - poinformowały w sobotę WOT.

W ramach wsparcia Straży Granicznej na granicy z Białorusią Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT prowadzą dozorowanie obszarów wzdłuż wschodniej granicy państwa oraz poszukiwanie i wykrywanie osób przygotowujących się do nielegalnego przekroczenia granicy oraz obiektów będących miejscami tymczasowego gromadzenia się migrantów - czytamy w komunikacie WOT przesłanym PAP.

"Od września 2021 roku, czyli od rozpoczęcia operacji wspierającej działania straży granicznej wzdłuż granicy polsko-białoruskiej bezzałogowce rozpoznawcze WOT spędziły w powietrzu ponad 1000 godzin. Zespoły rozpoznania obrazowego wykonały blisko 500 operacji powietrznych, gdzie ponad 70 proc. zadań była prowadzona w nocy" - napisano.

Według komunikatu, udaremniono ponad tysiąc prób nielegalnego przekroczenia granicy. "Ponadto dozorowanie terenu pozwoliło kilkakrotnie uratować ludzkie życie, bowiem nieświadomi uwarunkowań terenowych migranci często narażali swoje życie. Jedna z grup utknęła na bagnach. Do wykrytych przez operatorów BSP poszkodowanych natychmiast wysłano grupę ratunkową" - podkreślono.

Z komunikatu wynika, że łącznie w ramach działań na granicy polsko – białoruskiej wykonano ponad 500 operacji powietrznych przy nalocie ponad 1000 godzin, z czego ponad 70 proc. lotów odbyło się w warunkach nocnych.

Podano również, że WOT dysponują bezzałogowymi platformami rozpoznawczymi od 2019 roku. W strukturze brygad OT znajdują się Grupy Rozpoznania Obrazowego, których zasadniczym wyposażeniem są mini BSP FlyEye 3.0, obecnie na wyposażeniu WOT znajduje się 48 statków powietrznych tego typu.

Wojska Obrony Terytorialnej w drugiej połowie 2019 roku rozpoczęły praktyczną eksploatację zestawów Fly Eye 3.0. Podano, że dwanaście brygad OT osiągnęło zdolności operacyjne do samodzielnej realizacji zadań lotniczych i prowadzenia działań rozpoznawczych w dzień i w nocy.(PAP)

szz/ par/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony