Zwiedź online Lotniczą Akademię Wojskową

Dzień Otwarty w Lotniczej Akademii Wojskowej (fot. LAW)

Co przyszli piloci robią z kołem reńskim, jak wygląda trening w symulatorze dezorientacji przestrzennej i na jakich maszynach szkolą się podchorążowie legendarnej Szkoły Orląt? Już dziś Lotnicza Akademia Wojskowa zaprasza na wirtualny spacer po uczelni. W tym roku, ze względu na pandemię, dzień otwarty odbędzie się wyłącznie w formule online.

Jako jedyni spośród wojskowych akademii prowadzimy rekrutację na studia wojskowe tylko do końca marca. Wynika to ze specyfiki naszej uczelni oraz konieczności przejścia badań lekarskich i szkolenia lotniczego przez kandydatów na pilotów. Ze względu na sytuację epidemiczną mamy w tej chwili ograniczone możliwości organizacji imprez stacjonarnych. Nie chcąc jednak pozbawiać kandydatów okazji na bliższe zapoznanie się z naszą ofertą edukacyjną, postanowiliśmy zorganizować dzień otwarty w bezpiecznej formule online – mówi mjr Marek Kwiatek, rzecznik prasowy LAW.

Na wirtualny spacer po uczelni przedstawiciele Akademii zapraszają już 10 marca. Transmisja online rozpocznie się o godzinie dziewiątej na profilu na Facebooku i kanale YouTube LAW.

Atrakcje dla każdego

Przedstawiciele uczelni zapewniają, że atrakcji nie zabraknie. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby zainteresowane studiami wojskowymi, jak również ci, którzy planują kształcenie na jednym z czterech kierunków cywilnych (lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe, logistyka). LAW zaprasza także wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda jedyna w Polsce uczelnia kształcąca m.in. pilotów wojskowych.


(fot. Lotnicza Akademia Wojskowa)

W ciągu kilku godzin transmisji uczelnia pokaże m.in. filmy prezentujące Akademię. – Dotychczas transmisje online były jedynie dodatkiem do dnia otwartego, tym razem będzie to wyłącznie przekaz wirtualny. Dlatego zależało nam na wysokim poziomie technicznym i merytorycznym transmisji. Dzięki studiu filmowo-fotograficznemu, które systematycznie rozwijamy, mogliśmy przygotować profesjonalne nagrania w technologii HD. Całość tworzy spójny materiał, prezentujący to, czym jako uczelnia możemy się pochwalić – mówi Anna Borysewicz, kierownik Biura Promocji LAW.

Co zatem będzie można obejrzeć? Na przykład serce Szkoły Orląt, czyli Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego i znajdującą się w hangarach flotę powietrzną. Poza samolotami DA-40, DA-42 i maszynami Zlin, śmigłowcami Guimbal Cabri oraz Robinsonami R44 II, uczelnia pokaże również nowe, kupione w ubiegłym roku samoloty Diamond DA-20. Na nagraniach zostanie pokazany także Ośrodek Szkolenia Kondycyjnego oraz stanowiące jego wyposażenie lotnicze gimnastyczne przyrządy specjalne (LGPS), w tym np. koło reńskie czy żyroskop, które służą pilotom do kondycyjnego i sprawnościowego przygotowania się do lotów.

Pokaz szkolenia ratownictwa wodnego

Zaprezentowane zostaną również bezzałogowe statki powietrzne oraz różnego rodzaju nowoczesne urządzenia treningowe: do nauki katapultowania, skoków spadochronowych, kontroli ruchu powietrznego oraz lotu. Na filmie pojawi się też symulator dezorientacji przestrzennej, który pozwala kandydatom na pilotów zapoznać się niebezpiecznymi zjawiskami mogącymi wystąpić w realnych warunkach lotu, np. złudzeniami optycznymi i fałszywym horyzontem. LAW pokaże też najnowszy zakup uczelni – ALSIM AL4X-5 – symulator lekkich samolotów jednosilnikowych Diamond DA-40 i dwusilnikowych DA-42.

Jednym z ciekawszych filmów będzie z pewnością ten pokazujący szkolenie wojskowych studentów w zakresie ratownictwa wodnego. – W jego trakcie podchorążowie poznają procedury związane z zachowaniem się po katapultowaniu i lądowaniu ze spadochronem do wody oraz ćwiczą posługiwanie się środkami ratowniczymi. Jednym z elementów szkolenia jest także nauka posługiwania się lotniczym aparatem ucieczkowym, będącym w wyposażeniu załóg śmigłowców państw NATO, a używanym w przypadku ewakuacji z zanurzonego śmigłowca – wyjaśnia kpt. Sebastian Sołtyka z sekcji wysokościowo-ratowniczej LAW.


(fot. Lotnicza Akademia Wojskowa)

Wirtualny dzień otwarty stanie się także okazją do zaprezentowania bazy dydaktycznej uczelni. – Nasi widzowie zobaczą, jak wygląda laboratorium interaktywnego symulatora operacyjno-taktycznego działań sił powietrznych „Gambler” oraz laboratorium bezpieczeństwa powietrznego służące do prowadzenia zajęć z psychologii lotniczej. Zaprosimy też do pracowni logistycznej, która jest odzwierciedleniem urządzeń używanych na lotniskach. Znajduje się w niej m.in. skaner do kontroli bagażu podręcznego i bramka magnetyczna do kontroli pasażerów – mówi Anna Borysewicz.

Po wirtualnym spacerze będzie można wysłuchać rozmów na żywo ze studia filmowo-fotograficznego. Wezmą w nich udział m.in. studenci wojskowi i cywilni oraz pracownicy Biura Obsługi Studentów, którzy opowiedzą np. o zasadach rekrutacji i egzaminach wstępnych do uczelni. Informacje będą dotyczyć zarówno kierunków dla kandydatów na pilotów, jak i naziemnych. Podczas transmisji na żywo widzowie będą mogli zadawać pytania.

Osobom, które nie będą mogły uczestniczyć w wydarzeniu, zostanie udostępniona relacja z dnia otwartego na portalach społecznościowych LAW oraz na stronie internetowej uczelni www.wojsko-polskie.pl/law/.

Szkoła Orląt w Dęblinie od 1 października 2018 roku funkcjonuje jako Lotnicza Akademia Wojskowa. Jako jedyna uczelnia w Polsce kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Studiują tu także osoby cywilne – przyszli piloci, kontrolerzy ruchu powietrznego, logistycy i służby cywilne związane z bezpieczeństwem lotniczym.

Paulina Glińska

Źródło: polska-zbrojna.pl
comments powered by Disqus