Zrzutowisko "Wilga" 1944-2018 – Inscenizacja Historyczna w 74. rocznicę zrzutów alianckich dla żołnierzy 1 PSP AK

Inscenizacja Historyczna w 74. rocznicę zrzutów alianckich dla żołnierzy 1 PSP AK (fot. SRH 1 PSP AK)

Ten rok Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK zamyka jedną imprezą, mianowicie obchodami 74. rocznicy zrzutów alianckich dla żołnierzy 1 PSP AK. Obchody oraz Inscenizacja Historyczna odbędą się 30 grudnia 2018 r. na osiedlu Polanki w Szczawie (zrzutowisko Wilga).

Inscenizacja odbywa się w miejscu gdzie w nocy z 28/29 grudnia 1944 roku 8 samolotów – typu Halifax i Liberator - z elitarnej polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, dokonało zrzutu zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem. Jednym zdaniem wszystkim tym czego potrzebowali żołnierze 1 PSP AK. Za sterami jednego z samolotów – Halifaxa LL118 'C' zasiadał mjr pil. Antoni Tomiczek - który jak się później okazało na Polankach Szczawskich dokonał ostatniego zrzutu zaopatrzenia dla polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Ten legendarny pilot w 2008 roku wrócił na to miejsce gdzie zgromadzonym przybliżył historię tego wydarzenia.

Od kilku lat nasze Stowarzyszenie w ścisłej współpracy z emerytowany pilotami wojskowymi i cywilnymi zrzeszonymi w Stowarzyszeniach: Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991, jak również władzami Gminy Kamienica i OSP Szczawa, przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu z przed ponad 70 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak gen. Antoni Tomiczek, czy też żołnierzy 1 PSP AK, ich współpracowników, rodzin – mówią organizatorzy.

Podczas obchodów, oczywiście jeśli tylko pogoda pozwoli nastąpi przelot samolotów, na ziemi będzie można obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie, jakim posługiwali się żołnierze 1 PSP AK, posłuchać relacji o tym co się działo w tym miejscu ponad 70 lat temu, zarówno na ziemi jak i w powietrzu (dzięki uprzejmości m.in. Pana Leszka Mańkowskiego – pilota, skoczka spadochronowego).

Wszystko to przepięknej górskiej scenerii pogranicza Beskidy Wyspowego i Gorców. Dla najmłodszych będzie słodka niespodzianka. Natomiast dla każdego jest zapewniony ciepły posiłek, herbata, kawa.

Nad uroczystościami honorowy patronat objął Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga.

Serdecznie zapraszamy !

W przyszłym roku, z racji okrągłej 75 rocznicy, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK planuje duże (z udziałem samolotów wojskowych, cywilnych, wojska itd.) obchody rocznicowe zrzutów alianckich na wzgórzu Dzielec koło Słopnic (kryptonim zrzutowiska "Sójka"), które odbędą się 14 lipca 2019 roku.

Źródło: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 PSP AK
comments powered by Disqus