Zostań żołnierzem Sił Powietrznych
W ponad miesiąc po rozpoczęciu roku szkolnego Wielkopolskie Stowarzyszenie Aktywnych Rezerwistów zorganizowało w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny 7 października br. zajęcia dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pod nazwą „Zostań Żołnierzem Sił Powietrznych”.
Szkolenie paramilitarne połączone z pokazem sprzętu lotniczego rozpoczął krótkim wystąpieniem prezes WSAR Aleksander GREMBOWSKI w obecności czyniącego honory gospodarza obiektu mjr. Krzysztofa TERZYKA. Zgromadzona licznie młodzież oraz opiekunowie (blisko 140 osób) z czterech wielkopolskich szkół: Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Lubaszu, Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu, Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu została zapoznana z planem przebiegu zajęć.
Następnie przystąpiono do intensywnego szkolenia w kilku dziedzinach:
- Strzelanie z broni pneumatycznej - prowadzili: Zbigniew GAŁKA i Danuta ANDEBUR (WSAR);
- Rzut granatem treningowym do celu - prowadził Krzysztof KWIATKOWSKI (WSAR);
- Transport rannego na noszach - prowadził szer. Mathias BALDE (CSWLąd.);
- Pokonywanie toru przeszkód terenowych - prowadził st.szer. Gerard WRÓBLEWSKI (CSWLąd.);
- Posługiwanie się odzieżą przeciwchemiczną - prowadziła szer. Agnieszka BOROŃSKA (31 BLT);
- Budowa, rozkładanie i składanie broni - karabinek wojskowy Beryl - prowadzili: st. szer. Łukasz SZWED, szer. Szymon GROMADA i szer. Łukasz BĄK (31 BLT);
- Budowa przewodowych linii telefonicznych w terenie - prowadziły: Mariola ŚWITALSKA i Bogumiła GAŁKA;
- Zasady gaszenia płonących ludzi, przedmiotów, pomieszczeń i małych budynków oraz udzielanie pomocy przedmedycznej, w tym: ran postrzałowych i złamań kończyn - prowadziły kilkuosobowe zespoły straży pożarnej i ratowników medycznych z 31 BLT. Ich koordynatorem był st. sierż. Dariusz KACZMAREK.
Dzięki mjr. TERZYKOWI można było dowiedzieć się wielu istotnych rzeczy o służbie wojskowej, między innymi o tym, jakie formalności musi spełnić kandydat na żołnierza zawodowego, szczególnie pilota wojskowego, oraz kiedy i gdzie należy złożyć dokumenty do szkoły wojskowej. Współczesny pilot samolotu ponaddźwiękowego musi być nieprzeciętnie zdrowy, inteligentny i sprawny fizycznie, bez tego nie może latać współczesnymi samolotami bojowymi takimi jak F-16. Po zakończeniu wizyty w hangarach z samolotami wszyscy ich uczestnicy zostali poczęstowali smaczną i pożywną grochówką, przygotowaną specjalnie na te zajęcia.
Nasze szkolenie zakończone zostało uroczystą zbiórką, na której podziękowano dowódcy 31 Bazy płk. pil. mgr. inż. Grzegorzowi ŚLUSARZOWI oraz instruktorom, uczestnikom i opiekunom za sprawny i bezurazowy ich przebieg.
Wyróżniające się w sprawdzianie umiejętności zespoły otrzymały okolicznościowe puchary, medale i dyplomy. Dekoracji zwycięzców sprawdzianu umiejętności dokonali członkowie Zarządu WSAR oraz mjr Krzysztof TERZYK. Szczególnie serdecznie podziękowano za pomoc w realizacji bardzo ciekawego spotkania szefowi sekcji wychowawczej majorowi Krzysztofowi TERZYKOWI. Każde zajęcia z młodzieżą kończą się wieloma wspólnymi fotografiami, tak też było tym razem. Młodzież opuszczając lotnisko w Krzesinach z pewnością wiedziała już „jak zostać pilotem wojskowym”.
Przy realizacji przedsięwzięcia korzystano z dotacji finansowej Ministerstwa Obrony Narodowej RP.
Komentarze