Przejdź do treści
Nikodem Buchowiecki (fot. Rada Seniorów Lotnictwa)
Źródło artykułu

Zmarł Nikodem Buchowiecki

Rada Seniorów Lotnictwa przekazała smutną wiadomość. W nocy, 26 stycznia 2021 r., w wieku 90 lat zmarł Nikodem Buchowiecki – Prezes honorowy Świdnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Nikodem Buchowiecki urodził się 6 sierpnia 1930 r. W latach 1948–51 ukończył Państwowe Liceum Mechaniczno-Lotnicze w Warszawie, uzyskując dyplom technika budowy płatowców. Dyplon inżyniera mechanika uzyskał w 1970 r. w Wieczorowej Szkole Inżynierskiej na Politechnice Warszawskiej.

Przeszedł liczne szkolenia lotnicze: wrzesień 1948 r. – Podstawowy Kurs Spadochronowy z Wieży w Lublinie; 15 czerwca do końca lipca 1949 r. – Szkoła Szybowcowa w Lisich Kątach koło Grudziądza, II stopień; lipiec – sierpień 1950 r. – Podstawowe Szkolenie Samolotowe w Centrum Wyszkolenia Lotniczego we Wrocławiu (szkolił go przedwojenny instruktor dębliński Jan Glinka); marzec – czerwiec 1954 r. – Kurs Instruktorski w Centrum Wyszkolenia Lotniczego we Wrocławiu (szkolił go instruktor pilot wojskowy Józef Ruczkowski).

Po przerwaniu nauki na Politechnice Warszawskiej, rozpoczął pracę 3 listopada 1951 r. Zmusiła go do tego sytuacja – rodzina mieszkała w Siedlcach, codzienny dojazd na uczelnię był niemożliwy, a nie miał przyznanego stypendium ani domu studenckiego.

Po przyjeździe do Świdnika przez rok latał w Aeroklubie Lubelskim na szybowcach i samolotach. W 1952 r. wspólnie z kolegami: Zbigniewem Piaseckim, Zdzisławem Klimkiewiczem i jego bratem Zbigniewem zakładał Aeroklub Fabryczny w Świdniku. Aeroklub Lubelski decyzją władz państwowych został przeniesiony do Radawca.

Po przyjściu do pracy był technologiem przy wykonywaniu tylnej części kadłuba do Migów 15 (jako kooperacja dla Mielca). Z chwilą uruchomienia śmigłowca Mi-1 w Świdniku, wspólnie z Wacławem Kurtzem i Wiesławem Redą, tłumaczył dla Wydziału Startu z języka rosyjskiego technologię, przystosowując ją do warunków polskich. Był w tym czasie technologiem prowadzącym na wydziale 570 – Start i Ekspedycja Techniczna. W styczniu 1959 r., po zorganizowaniu Wydziału Reklamacji i Obsługi Technicznej, został przeniesiony do tego działu, jako kierownik Sekcji Reklamacji i Produkcji Specjalnej, następnie zaś jako zastępca kierownika, a od grudnia 1964 r. jako kierownik działu Reklamacji i Obsługi Gwarancyjnej.

Od lutego 1972 do listopada 1979 roku był przedstawicielem Ministerstwa Handlu Zagranicznego Centralnego Zarządu Inżynierii jako zastępca kierownika (przez półtora roku), a następnie jako kierownik serwisu śmigłowcowego na cały Związek Radziecki.

Po powrocie do Świdnika pozostał w dalszym ciągu w dziale Obsługi Gwarancyjnej, jako główny specjalista do spraw obsługi gwarancyjnej i reklamacji. Ostatnie trzy lata, przed przejściem na emeryturę w 1992 r., pracował w dziale głównego konstruktora jako konstruktor prowadzący sprawy dotyczące eksploatacji.

Działacz społeczny. Wieloletni przewodniczący, do 2016 roku, Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku. Wiceprezes  Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego. 

Uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Amicus Civitatis – Przyjaciel Miasta oraz Bene Merenti Civitatis Świdnik.

Uroczystości pogrzebowe Nikodema Buchowieckiego odbędą się w piątek, 29 stycznia, o godzinie 11:00, w par. pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony