Przejdź do treści
Jacek Kibiński (fot. Leszek Mańkowski, Facebook)
Źródło artykułu

Zmarł Jacek Kibiński – jeden z pionierów lotniarstwa w Polsce

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. W wieku 83 lat zmarł dr inż. Jacek Kibiński – jeden z pionierów lotniarstwa w Polsce. Pogrzeb odbył się 23 grudnia 2022 r. na cmentarzu Rakowickim, w Krakowie.

Jacek Kibiński znany był z pierwszego, oficjalnie zatwierdzonego lotniowego przelotu otwartego w Polsce, po starcie z Babiej Góry. Autor podręczników: "Lotniarstwo dla każdego" i "Motolotniarstwo dla Każdego", wydanych przez WKŁ. Były przewodniczący Komisji Mikrolotowej AP, przedstawiciel Aeroklubu Polskiego w Europejskiej Federacji Mikrolotowej (EMF). Pilot lotniowy i paralotniowy. Przekazał do Muzeum Lotnictwa Polskiego swoją pierwszą motolotnię.
Cześć Jego Pamięci

Jacek Kibiński – s. Mariana i Jadwigi ur. 2 lipca 1939 Kraków. 
Odznaczenia: Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju", Złota Odznaka "Za Zasługi dla LOK".
Od budowy lotni w 1975 roku rozpoczął działalność lotniczą. W 1981 roku wykonał pierwszy w Polsce przelot na lotni długości 34 km, co przez następne trzy lata pozostawało rekordem Polski. Organizator lotniarstwa i motolotniarstwa w aeroklubach, krakowskim i śląskim. Współorganizator pierwszego kursu instruktorów lotniarstwa w Katowicach (1987). W 1988 roku odbył przeszkolenie na paralotni we Francji. Delegat Aeroklubu Polskiego do Europejskiej Federacji Mikrolotowej (EMF), oraz CIMA (Komisji Mikrolotowej FAI). Przewodniczący Komisji Mikrolotowej Aeroklubu Polskiego. Pełnił funkcje organizacyjne i sędziowskie w mistrzostwach motolotniowych Polski, Europy (Leszno 2008) i świata (Poznań 1994). W 2004 roku odbył szkolenie spadochronowe w Jeleniej Górze. Ukończył kurs badania wypadków lotniczych paralotniowych i motolotniowych. Autor książek "Lotniarstwo dla każdego" i "Motolotniarstwo dla każdego".

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony