Przejdź do treści

Rozpoczyna się Droniada, święto miłośników technologii bezzałogowych

Przed nami kolejna XI edycja Droniady. Potrwa ona od 3 do 9 czerwca a finałowe wydarzenia będą miały miejsce w Parku Śląskim. W programie m.in. konferencja naukowa, cykl zaawansowanych konkurencji dronowych a 9 czerwca zapraszamy wszystkich na Pola Marsowe w Parku Śląskim na finał Droniady połączony z pokazem sprzętu na stoiskach różnych firm oraz instytucji.

Droniada jest wydarzeniem, w które są zaangażowane uczelnie wyższe,  ośrodki badawczo- rozwojowe, samorządy oraz firmy zajmujące się rozwojem i wykorzystaniem technologii bezzałogowych. Wydarzenie na celu przedstawienie możliwości wykorzystania dronów w różnych dziedzinach życia, np. w ochronie środowiska, energetyce, sytuacjach kryzysowych czy organizacji transportu.

Droniada w tym roku jest  podzielona na cztery części.  

Droniada Tech by Politechnika Śląska potrwa od 3 do 4 czerwca na Stadionie Śląskim w Chorzowie.  To dwudniowa konferencja „Zrobotyzowana mobilność. Transport autonomiczny". Będzie ona poprzedzona dwoma debatami o transporcie szynowym i drogowym. Zwieńczeniem obrad będzie wrześniowy raport ekspercki „Zrobotyzowana mobilność. Wnioski i rekomendacje rozwoju transportu autonomicznego".

Droniada Challenge. Od 3 do 9 czerwca na Polach Marsowych będzie miał miejsce konkurs technologiczny, w tym Turniej „Fly to Rescue" o Puchar Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zapowiedziało swój udział 13 zespołów akademickich oraz ok. 60 pilotów wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej, policji, straży pożarnej, GOPR, TOPR i WOPR. 

Na terenie zmagań będą rozstawione dwa równoległe tory po 30 m długości i 10 m szerokości, każdy z dwudziestoma pięcioma wiadrami ustawionymi na różnych wysokościach i pod różnym kątem. Tory są od siebie oddalone o 10 m, zaś miejsce startu znajduje się w odległości 5 metrów od pierwszego stojaka z wiadrami. Kto szybciej znajdzie obrazy wskazanych do odszukania osób lub przedmiotów ukrytych w wiadrach, ten wygrywa i przechodzi do kolejnej rundy konkurencji.

(fot. GZM. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Facebook)

Droniada Junior by Europejskie Miasto Nauki Katowice od 29 maja – 19 czerwca. Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej w Katowicach przeprowadzi Turniej dla uczniów szkół podstawowych i średnich.

Droniada Expo. 9 czerwca na Polach Marsowych odbędzie się otwarty dla wszystkich w formie pikniku rodzinnego Finał Droniady GZM. Można będzie zobaczyć pokazy latania dronów oraz poznać sprzęt i porozmawiać z ekspertami na stoiskach różnych firm oraz instytucji.

Dodatkową atrakcją z której można będzie skorzystać będzie autonomiczny mini autobus Blees BB-1. Od kilku dni w ramach testów wozi on gości Parku Śląskiego na trzykilometrowym odcinku –  przez Aleję Żyrafy, wzdłuż Ogrodu Zoologicznego, aż do Śląskiego Parku Nauki. 

Głównym organizatorem X Droniady jest Fundacja Instytut Mikromakro. Współorganizatorami są Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Sieć Badawcza Łukasiewicz–Instytut Lotnictwa, Politechnika Śląska, Park Śląski, Stadion Śląski. 

Wydarzenie objęły patronatami: Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Europejskie Miasta Nauki Katowice i Urząd Lotnictwa Cywilnego.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony