Przejdź do treści
Źródło artykułu

"Zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie" nowy kierunek na Wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej

Już od semestru letniego roku akademickiego 2023/2024 rusza na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej całkiem nowy kierunek studiów podyplomowych "Zarządzanie bezpieczeństwem w lotnictwie".

Ich celem jest przygotowanie personelu do wdrażania Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem (SMS) w kluczowych organizacjach lotniczych, takich jak DOA, POA, MOA oraz CAMO, zgodnie z certyfikatami EASA, 748/2012 oraz 1321/2014.

Studia podyplomowe zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie (SMS - Safety Management System) są adresowane do kadry zatrudnionej w przedsiębiorstwach lotniczych (w całym zakresie rynkowym tj.: projektowanie i produkcja, obsługa, szkolenie lotnicze, operacje lotnicze, lotniska, nawigacja, nadzór lotniczy i inni).

W związku z rozpowszechnianiem zarządzania bezpieczeństwem ukończenie studiów będzie przydatne w zasadzie dla wszystkich pracowników branży lotniczej bez względu na stanowisko jakie piastują. Studia pozwolą ich uczestnikom na rozszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie zarządzania bezpieczeństwem oraz poszerzenie zakresu wiedzy w dziedzinach bezpośrednio nie związanych z tematyką lotniczą, ale raczej ogólną w obszarze kompetencji miękkich, których rola bieżąca w lotnictwie rośnie od kilku lat bardzo znacząco.

Zajęcia będą prowadzone przez pracowników Politechniki Warszawskiej wydziału MEiL oraz specjalistów z branży lotniczej, którzy na bieżąco są zaangażowani w zarządzanie bezpieczeństwem i jakością. W zakresie przedmiotów nie związanych z techniką lotniczą, MEiL do współpracy zaprosił praktyków.

Podczas zajęć będą się odbywały prezentacje lub telekonferencje ze specjalistami zagranicznymi, którzy będą przedstawiać najnowsze teorie i rozwiązania praktyczne w zakresie SMS-a i szeroko rozumianego zarządzania bezpieczeństwem oraz aspektami społecznymi.

W ramach studiów podyplomowych realizowane są zajęcia dotyczące identyfikacji i zarządzania zagrożeniami, zarządzania bezpieczeństwem, identyfikacji współczynników bezpieczeństwa (SPI) oraz aspekty czynnika ludzkiego i zarządzania czynnikiem ludzkim. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z aspektami społecznymi, które mają znaczący wpływ na sytuację firm lotniczych i panujące w nich kulturę i atmosferę. Ćwiczone będą rozwiązania sytuacji typowych w których może się znaleźć kierownik bezpieczeństwa (Safety Manager/Officer).

W ramach zajęć przewidziano prezentacje standardów bezpieczeństwa, które są stosowane równolegle do typowych przepisów lotniczych, będą też analizowane rozwiązania pozwalające na zintegrowanie zarządzania oraz na zmniejszenie obciążenia personelu działu bezpieczeństwa. Wobec komplikującej się sytuacji społecznej na świecie, w kraju i w branży lotniczej przewidziano ćwiczenia ułatwiające „przetrwanie” w tych trudnych czasach, które pozwolą na poprawę dobrostanu uczestników studiów, a potem również ich podwładnych.

Więcej informacji na stronie meil.pw.edu.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony