Przejdź do treści
Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)
Źródło artykułu

XXIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe w Krośnie coraz bliżej

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.

Rośnie liczba załóg, które wezmą udział w XXIII Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych w Krośnie w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2023 r.

Swój udział potwierdziło już dwudziestu pilotów z Polski, Litwy, Łotwy i Węgier. Są to: Rita Becz (HUN), Martynas Lyčius (LTU), Denis Dawidziuk (POL), Kacper Borkowski (POL), Mikołaj Gomółka (POL), Peter Nagy (HUN), Marius Naujalis (LTU), Arnas Šostakas (LTU), Inga van Haver (LAT), Garab Szabolcs (HUN), Kacper Pudło (POL), Jerzy Grzesiński (POL), Marcin Nowak (POL).

Kolejni piloci, którzy wezmą udział w tegorocznych GZB: Adam Ginalski (Świdnicki Klub Balonowy, SP-BVG), Andrzej Ogonowski (Grudziądzki Klub Balonowy, OE-RSW), Joanna Biedermann (Grudziądzki Klub Balonowy, SP-BAG), Zbigniew Jagodzik (Aeroklub Leszczyński, SP-BNW), Ireneusz Kozubal (Aeroklub Podkarpacki, SP-BBL).

Na zawodach nie może zabraknąć pilotów Krosna. Balonem Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel Ostrowskiej, Krosna Miasta Szkła oraz firmy Splast wystartuje Witold Filus. Do rywalizacji stanie też Wojciech Gałuszka - wychowanek Aeroklubu Podkarpackiego.

Pierwszy raz będzie w Krośnie rywalizował Simon Sandor (HUN). Oto co powiedział organizatorom: "Jestem z Kecskemét – 90 km na południe od Budapesztu. Moja lotnicza okolica jest płaska, lecz w bardzo sprzyjających warunkach da się dostrzec Tatry Słowackie. Na co dzień latam z uczniami i studentami, od czasu do czasu wezmę udział w zawodach punktowanych lub w formule fiesty. Obecnie uczę latania swoją córkę, z której jestem bardzo dumny."

"Staramy się odwiedzać nowe lokalizacje, w celach treningowych i żeby nabrać doświadczenia. Byłem w kilku miejscach w Polsce i bardzo mi się podobało. Myślę, że w Krośnie spędzimy wspaniały i ekscytujący czas, na super zawodach. W dalszej części sezonu planujemy wziąć udział w formule fiesty w kilku bliższych nam miejscach, w lecie planujemy wyjazd do Włoch na Puchar Sagrantino, a w październiku będziemy latać w Grecji. Pozdrawiamy ciepło Krosno!" – dodał Simon Sandor.

Rejestracja on-line trwa!

Organizatorzy przygotowali dla fanów wizualizację dwóch popularnych konkurencji na zawodach balonowych. Przeczytajcie, przeanalizujcie na czym one polegają!

Konkurencja balonowa Fly in - wizualizacja (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

We Fly-inie cel wyznaczony jest przez Dyrektora Sportowego, a jego współrzędne są podane na odprawie. Może być to gwiazda lub krzyż, rezultatem jest odległość pomiędzy markerem/trasą lotu, a wyznaczonym celem. W tym zadaniu zawodnicy muszą indywidualnie wybierać własne miejsce startu. Fly in, jeśli występuje w trakcie lotu, jest pierwszą konkurencją.

Konkurencja balonowa Hesitation waltz (HWZ) - wizualizacja (fot. gorskie-zawody-balonowe.pl)

Chętnie wykorzystywana konkurencja na zawodach balonowych. Dyrektor Sportowy w tym zadaniu podaje współrzędne nie jednego, a kilku celów. W trakcie lotu pilot decyduje, do którego z nich najłatwiej mu dolecieć. Cele mogą być wirtualne lub rzeczywiste, a rezultatem jest najmniejsza odległość pomiędzy markerem/trasą lotu a najbliższym z wyznaczonych celów. Najmniejszy rezultat jest najlepszy. Cele mogą się od siebie różnić (np. mogą być 2 cele rzeczywiste i jeden wirtualny lub wszystkie rzeczywiste ale o różnym promieniu mierzenia).


Przeczytaj również:
Zaproszenie na XXIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe 2023

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony