Przejdź do treści
Wystawa "100-lecie L.O.P.P." (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)
Źródło artykułu

Wystawa "100-lecie L.O.P.P." oficjalnie otwarta

W dniu 28 listopada br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie została oficjalnie otwarta wystawa "100-lecie L.O.P.P." dla uczczenia 100-lecia powstania jednej z najważniejszych instytucji lotniczych XX-lecia międzywojennego - Ligi Obrony Powietrznej Państwa.

Liga Obrony Powietrznej Państwa, od 1928 r. Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej była największą organizacją paramilitarną w historii Polski z liczbą 2 mln członków w roku 1939 i stworzyła podwaliny dzisiejszego lotnictwa.

Spotkanie otwierające wernisaż rozpoczęło się o godz. 11:00 w sali konferencyjnej Muzeum. Dyrektor Tomasz Kosecki przywitał przybyłych licznie gości i wygłosił krótki wstęp dotyczący działalności L.O.P.P. oraz tego, jak ogromny wpływ miała ta organizacja na rozwój dzisiejszego lotnictwa polskiego. Następnie publiczność wysłuchała Leszka Zakrzewskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Sącz, który poprowadził godzinny wykład nt. historii L.O.P.P.

Otwarcie wystawy "100-lecie L.O.P.P." (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)

Po krótkim poczęstunku wszyscy zgromadzeniu przeszli z Gmachu Głównego do Dużego Hangaru. Tam, na antresoli, odbyło się oficjalne otwarcie wystawy. O procesie tworzenia ekspozycji opowiedziała Ewa Cuber-Strutyńska – Główny Inwentaryzator Zbiorów i Kierownik Działu Zbiorów. Po niej mikrofon przejął Jarosław Dobrzyński, który oprowadził zgromadzonych po wystawie.

Wystawę poświęconą 100-leciu L.O.P.P. można oglądać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie od dzisiaj do 30 maja 2024 roku. Zapraszamy!

Otwarcie wystawy "100-lecie L.O.P.P." (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)2
Otwarcie wystawy "100-lecie L.O.P.P." (fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego)3
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony