WIML zaprasza na Festiwal Nauki 2014
W dniach 22-24 września2014 br. w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej (WIML) zostanie zorganizowany XVIII Warszawski Festiwal Nauki 2014.
WIML przygotował 3 propozycje programowe, które przybliżą zagadnienia w zakresie technologii i medycyny związanej z lotnictwem oraz transportem. W ich trakcie nadarzy się niepowtarzalna okazja zapoznania się z działaniem najnowocześniejszej na świecie wirówki przeciążeniowej, symulatora samochodu ciężarowego oraz komór niskich ciśnień: Wawelskiej, Gdańskiej, z nagłą dekompresją.
Każde ze spotkań będzie miało charakter interaktywny, pozwalający lepiej zrozumieć specyfikę badań prowadzonych w WIML.
Tematy spotkań:
Symulator lotów-Jak technika i medycyna pomaga pilotom - 22.09.2014 r. (poniedziałek)
Współczesne samoloty wojskowe wymagają od pilota szczególnych predyspozycji zdrowotnych i wytrzymałościowych. Podczas wykonywania misji bojowych i treningowych organizm pilota poddawany jest oddziaływaniu różnych czynników obciążających. Działania takie niosą ryzyko utraty zdrowia, życia lub bardzo drogiego samolotu. W celu zminimalizowania tych zagrożeń piloci muszą być cyklicznie badani i szkoleni na symulatorach w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. Jednym z takich urządzeń jest wirówka przeciążeniowa – symulator szkoleniowy, która umożliwia wszechstronne odwzorowanie warunków występujących podczas misji lotniczych, a trening w niej pozwala na podniesie tolerancji przeciążeń, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka wystąpienia powyższych zagrożeń. A w myśl starej wojskowej maksymy „im więcej potu wylanego na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju”.
Kokpit symulatora (fot. WIML)
Kurs bezpiecznej jazdy samochodem ciężarowym - 23.09.2014 r. (wtorek)
Celem warsztatu będzie zaprezentowanie uczestnikom Festiwalu Naukowego osiągnięć techniki w zakresie symulowania jazdy samochodem ciężarowym. Uczestnicy warsztatu zostaną zapoznani z symulatorem samochodu ciężarowego oraz będą mieli możliwość doświadczenia niebezpiecznych sytuacji drogowych w bezpiecznym środowisku laboratoryjnym. Na potrzeby warsztatu zostaną przygotowane dwa różne scenariusze jazdy, w trakcie, których ochotnicy będą mogli trenować jazdę w zmiennych warunkach pogodowych, na różnym terenie (miasto, teren poza miastem, góry) oraz wziąć udział w sytuacjach nietypowych i niebezpiecznych, jakie mogą mieć miejsce na drodze np. nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię, zmiana położenia ładunku na ciężarówce, awaria pojazdu czy też jazda w warunkach gołoledzi. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnego prowadzenia samochodu ciężarowego, jak również jazdy w charakterze pasażera bądź też na stanowisku instruktora. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w warsztacie z zakresu bezpiecznej jazdy samochodem ciężarowym w środowisku symulowanym.
Komory Niskich Ciśnień - Komorą na Mount Everest - 24.09.2014 r. (środa)
Podczas wycieczki naukowej uczestnicy zapoznają się z podstawowymi informacjami na temat zmian ciśnienia barometrycznego wraz ze wzrostem wysokości n.p.m. i towarzyszącymi im zmianami innych parametrów (temperatura, wilgotność powietrza). Omówiony zostanie także ich wpływ na organizm człowieka. Kolejnym punktem programu będzie prezentacja symulatorów obniżonego ciśnienia barometrycznego, nagłej dekompresji i objaśnienie wykonywanych badań i szkoleń pilotów. Omówiony zostanie także sposób zabezpieczenia pilota i pasażerów przed skutkami obniżonego ciśnienia barometrycznego wraz z prezentacją wysokościowego ubioru kompensacyjnego. Uczestnicy będą mieli też możliwość obserwacji wpływu obniżania ciśnienia na zamknięte objętości gazu w komorze niskich ciśnień.
Więcej szczegółowych informacji na stronie: www.wiml.waw.pl
Komentarze