Warmińsko-mazurskie: O krok od lotniska w Szymanach

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury (fot. Port Lotniczy Olsztyn-Mazury)

Inspekcja, to jedyne co dzieli Port Lotniczy Olsztyn Mazury od uruchomienia. Obiekt w Szymanach jest już ukończony, a 24 sierpnia mają się tam pojawić inspektorzy z Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC).

Ukończone lotnisko zajmuje 322 ha i niebawem ma zacząć swoją działalność. Jest to jedyny port lotniczy w Polsce leżący na wschód od Wisły. Spółka samorządowa Warmia i Mazury, która zarządza Portem Lotniczym Olsztyn Mazury, właśnie wystąpiła do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o certyfikacje portu. W najbliższy poniedziałek, 24 sierpnia inspektorzy mają pojawić się Szymanach i ustalić szczegóły stosownej procedury.

Nowy mazurski port lotniczy posiada drogę startową o długości 2500 m i szerokości 45 m z utwardzonymi poboczami z dwóch stron o szerokości 7,5 m. Takie parametry pozwalają na lądowanie samolotów o rozpiętości skrzydeł do 52 m. Gotowe jest też oświetlenie całego obiektu, system ILS kategorii I przystosowany do kategorii II oraz płyta postojowa, która może pomieścić trzy samoloty typu Boeing 737-900 lub Airbus A 320.

Nowe lotnisko ma także nowoczesny terminal pasażerski o powierzchni 6800 m2. Obiekt jest klimatyzowany, składa się z części ogólnodostępnej oraz części odlotów i przylotów zarówno dla ruchu Schengen i podróżnych poza strefy Schengen. W ciągu godziny port może odprawić nawet 500 osób.

Do portu prowadzi droga dojazdowa od DK-57 Warszawa – Szczytno oraz linia kolejowa z Olsztyna. A czas dojazdu szynobusem z centrum Olsztyna do terminalu ma zająć 45 minut. Peron szynobusa przylega do terminala. Lotnisko posiada zasilanie w energię elektryczną z dwóch kierunków ale na wypadek awarii posiada też własne agregaty.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl
comments powered by Disqus