W Świdniku powstaje cykl filmów "Skrzydlaty Świdnik" poświęconych tradycjom lotniczym
Były reportaże o kultowej wuesce, wydarzeniach z lipca 1980 roku i lutego 1981 roku. Teraz przyszła pora na lotnictwo. W Świdniku powstaje cykl filmów poświęconych tutejszym tradycjom lotniczym, sięgającym 1938 roku, kiedy rozpoczęła działalność Szkoła Pilotów L.O.P.P.
Pomysłodawcą serii jest Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku. Za scenariusz, zdjęcia i montaż odpowiadają Paulina Niezbecka i Jakub Boczkowski, autorzy m.in. dokumentu „Fenomen Spacerów”, nominowanego do festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.
– To wyjątkowy rok, bogaty w jubileusze. Obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego, 80-lecie uruchomienia Szkoły Pilotów L.O.P.P. Na ten rok przypada również setna rocznica urodzin gen. bryg. pil. Tadeusza Góry oraz 80-lecie jego rekordowego przelotu z Bezmiechowej do Solecznik Małych. Bardzo ważne jest wykorzystanie tych okazji, by zmierzyć się z lotniczą historią Świdnika i opowiedzieć o niej młodszym pokoleniom. Będzie to pierwszy obraz, poza animacją o Tadeuszu Górze i cyklem „Niezapomniane historie”, w którym szerzej przybliżymy nasze tradycje – wyjaśnia Adam Żurek, dyrektor MOK.
Seria, pod roboczym tytułem „Skrzydlaty Świdnik”, ma składać się z kilku odcinków. Bohaterami każdego z nich będą ludzie zasłużeni dla lot nictwa oraz miejsca z nimi związane. Prace nad dokumentem już ruszyły. Pierwsze ujęcia nakręcono w ubiegłym tygodniu, w Strefie Historii.
– Pokażemy przeszłość i teraźniejszość. Odcinki będą poświęcone, między innymi Szkole Pilotów oraz lotniczym rodom Kasperków i Zachów. Przybliżymy też historię Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, opowiemy o słynnej „Jedynce”, przypomnimy co w niej produkowano oraz uchylimy rąbka tajemnicy technologii śmigłowca AW. Nie zabraknie też smaczków, jak na przykład historii pana Czesława Dyzmy, pilota Mi-2, który pojawił się w jednym z filmów o słynnym Bondzie. Dla mnie i dla Kuby to przyjemność i zaszczyt móc współpracować z lotnikami – mówi Paulina Niezbecka.
Materiał nagrywany jest w kilku miejscach: aeroklubie, PZL, Porcie Lotniczym Lublin, świdnickim muzeum, MPBP, Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej oraz Miejskim Ośrodku Kultury, w którym od ubiegłego roku można oglądać szybowiec Pirat. Ostatnie ujęcia zaplanowano na koniec kwietnia. O dacie premiery odcinków będziemy informować na bieżąco.
af
Komentarze