Szybowiec „Pirat” wisi już w holu kina Lot w Świdniku

Szybowiec „Pirat” wisi już w holu kina Lot w Świdniku (fot. MOK Świdnik)

29 kwietnia br. o godzinie 9.00 rozpoczęto przewożenie do Kina Lot, będącego częścią nowoczesnego Centrum Kultury, szybowca wyprodukowanego w 1973 roku, w WSK Świdnik, który dotychczas spoczywał w drewnianym hangarze należącym do Aeroklubu Świdnik.

Historyczny „Pirat” (numer seryjny to S-01.01 znak SP2700), który był pierwszym szybowcem wyprodukowanym w Świdniku, w czterech częściach dostojnie przemierzał ulice Świdnika wzbudzając żywe zainteresowanie mieszkańców.

Po wniesieniu do kina Lot szybowiec został wyczyszczony i zmontowany. Rozpiętość skrzydeł „Pirata” wynosi 15 m, a jego długość 6,86 m. Ma drewnianą konstrukcję. Podwieszanie Pirata trwało ponad 12 godzin, a ostatnie prace zostały wykonane 4 maja. W pracach brali udział: pracownicy MOK, modelarze z klubu modelarskiego Taurus i Jan Kosior – pilot, który oblatywał świdnickie szybowce. 

Dzisiaj zakończono prace montażowe. Bardzo się cieszymy, że przebiegły sprawnie i pomyślnie – powiedział Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

„Pirat” wyeksponowany w holu kina Lot w Świdniku został zawieszony na ośmiu stalowych linkach. Po raz pierwszy szybowiec ten wzbił się w powietrze 21.07.1973 r. Wylatał 1798 godzin i 36 minut.

Obecnie szybowiec wymaga jeszcze ostatnich prac porządkowych ale już teraz wzbudza wielkie zainteresowanie mieszkańców – dodał Adam Żurek.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z prac montażowych szybowca:


Przeczytaj również:
Szybowiec Pirat z 1973 r. stanie się ekspozycją kina LOT

Źródło: Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku
comments powered by Disqus