Przejdź do treści
ULC
Źródło artykułu

Uznawanie zaświadczeń z egzaminów z j. angielskiego

Mając na uwadze zapytania Związku Zawodowego Pilotów Komunikacyjnych, dotyczące zasad uznawania zaświadczeń o zdanym egzaminie z języka angielskiego według standardów Aneksu 1 ICAO, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego poinformował:

Zgodnie z § 3 ust. 4 Zarządzenia nr 5 Prezesa ULC z dnia 21 stycznia 2008 r. w sprawie wprowadzenia do stosowania Procedury obiegu dokumentów przy wydawaniu lub odmowie wydania licencji z uprawnieniem do przeprowadzania korespondencji radiotelefonicznej w języku angielskim, wpisania lub odmowy wpisania uprawnienia do przeprowadzania korespondencji radiotelefonicznej w języku angielskim albo potwierdzenia lub odmowy potwierdzenia biegłości języka angielskiego na poziomie wymaganym przez Załącznik I do Konwencji o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym, Prezes Urzędu uznaje zaświadczenia o zdanym egzaminie z języka angielskiego, wydane przez inne państwo członkowskie ICAO lub egzaminatora posiadającego upoważnienie władzy lotniczej innego państwa do przeprowadzania egzaminów z języka angielskiego na poziomie wymaganym przez załącznik nr 1 ICAO.

Stosując tę zasadę Prezes ULC musi mieć na uwadze, że egzaminy z języka angielskiego są zdawane w państwach członkowskich ICAO będących jednocześnie państwami członkowskimi byłego JAA oraz w państwach ICAO nie będących członkami byłego JAA.

Zaświadczenia wydawane przez państwa członkowskie ICAO, które nie są państwami członkowskimi byłego JAA podlegają ogólnej procedurze sprawdzenia zgodności zdania egzaminu z normami ICAO, a dla dokonania wpisu językowego wymagają potwierdzenia przez Władzę Lotniczą państwa, z którego jest zaświadczenie.

Natomiast zaświadczenia wydawane przez państwa będące państwami członkowskimi byłego JAA podlegają ogólnej zasadzie zmieszczonej w pkt 1.015 JAR-FCL (a)(1), tj. są uznawane bez żadnych formalności.

Dodatkowo, jeśli Władza Lotnicza danego państwa członkowskiego byłego JAA upoważniła zgodnie z AMC Nr 2 do JAR-FCL 1.010 pkt 1 inną organizację do przeprowadzania egzaminów językowych, wydawane przez tę organizację zaświadczenia o zdaniu egzaminu z języka angielskiego nie wymagają sprawdzenia zgodności zdania egzaminu z normami ICAO u Władzy Lotniczej upoważniającej.

W ocenie Urzędu, mając na uwadze powyższe, jak również treść regulacji JAR-FCL, warunkiem dokonania wpisu językowego do licencji na podstawie zaświadczenia wydanego przez taką organizację zgodnie z § 3 ust. 4 ww. zarzadzenia, jest:

  • przedłożenie przez wnioskodawcę certyfikatu lub zaświadczenia wystawionego przez upoważnioną organizację, podpisanego również przez przedstawiciela upoważnionej organizacji niebędącego egzaminatorem;

  • posiadanie przez upoważnioną organizację ważnego certyfikatu lub upoważnienia do przeprowadzania egzaminów uznawanych za zgodne z zaleceniami ICAO ( min. poziom 4), wydanego przez Władzę Lotniczą kraju upoważniającego;

  • wyrażenie przez upoważnioną organizację zgody na udostępnianie Urzędowi Lotnictwa Cywilnego dokumentacji egzaminacyjnej, na takich samych zasadach na jakich jest ona udostępniania Władzy Lotniczej, która wydała upoważnienie.


Spełnienie powyższych warunków jest niezbędne z uwagi na treść1.010(c) JAR-FCL, który daje Prezesowi Urzędu możliwość cofnięcia danego uprawnienia (w tym przypadku do prowadzenia korespondencji radiotelefonicznej w języku angielskim) w sytuacji, gdy uprawniony nie spełnił lub nie spełnia wymagań JAR-FCL.

Odpowiadając na szczegółowe kwestie dotyczące konkretnych organizacji prowadzących egzaminy z języka angielskiego na podstawie upoważnień wydanych przez właściwe Władze Lotnicze byłego JAA (np. szkołę ToPilots (LBA) lub MyFlower (CAA UK)), Urząd Lotnictwa Cywilnego stoi na stanowisku, że zaświadczenia o zdanym egzaminie z języka angielskiego wydawane przez te organizacje będą uznawane za podstawę wpisu językowego po spełnieniu warunków wskazanych w pkt 1 - 3.


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony