Uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy 31. BLT
W czwartek 8 kwietnia, na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach odbędzie się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Dowódcy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Na nowego dowódcę 31. BLotT wyznaczono płk. dypl. pil. Cezarego WIŚNIEWSKIEGO, który dotychczas pełnił w bazie obowiązki dowódcy Grupy Działań Lotniczych. Początek uroczystości o godzinie 12.00.
Na uroczystość zaproszono Dowódcę Sił Powietrznych - gen. broni pil. Andrzeja BŁASIKA, Szefa Szkolenia SP - gen. dyw. pil. dr. Anatola CZABANA, Szefa Wojsk Lotniczych – gen. dyw. pil. Ryszarda HACIA, Dowódcę 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego – gen. bryg.pil. Włodzimierza USARKA oraz wielu znamienitych gości.
Program uroczystości obejmuje:
przemówienia Dowódcy Sił Powietrznych/Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego,
uroczyste przekazanie Sztandaru,
przemówienia Dowódcy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego – zdającego i obejmującego obowiązki na stanowisku,
defiladę pododdziałów,
udział w uroczystości Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
Po uroczystości przewiduje się krótki briefing z mediami.
***
Obejmujący obowiązki Dowódcy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, płk dypl. pil. Cezary WIŚNIEWSKI służbę wojskową rozpoczął w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył w 1991 roku. Na pierwsze stanowisko służbowe zostal skierowany do 41. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Malborku, gdzie przez kolejne 8 lat zdobywał doświadczenia lotnicze pilotując samoloty MIG-21. W latach 1999-2001 studiował w Akademii Obrony Narodowej, po czym objął stanowisko oficera sekcji szkolenia lotniczego w 2. Brygadzie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.
W latach 2002-2004 był szefem szkolenia 10. eskadry lotnictwa taktycznego w Łasku, następnie szefem szkolenia w 3. eskadrze lotnictwa taktycznego w Poznaniu. W październiku 2004 roku został skierowany do Stanów Zjednoczonych w celu odbycia szkolenia na samolocie F-16. Po powrocie do kraju w styczniu 2007 roku objął stanowisko zastępcy dowódcy 6. eskadry lotnictwa taktycznego, a w grudniu 2007 r. stanowisko dowódcy 3. eskadry lotnictwa taktycznego.
Przed objęciem obowiązków Dowódcy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego przez dwa lata dowodził Grupą Działań Lotniczych.
W powietrzu spędził 2000 godzin, pilotując samoloty: ZLIN-42/142, TS-11, MiG-21UM/M/MF/bis, T-38C oraz F-16A/B/C/D.
GŁÓWNE WYRÓŻNIENIA I ODZNACZENIA
Pilot Roku 1998 – 41. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, Malbork,
Srebrny Medal „Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny”,
Brązowy Medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”.
Zdający obowiązki Dowódcy 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, płk dypl. pil. Rościsław STEPANIUK pierwszy stopnień oficerski otrzymał w 1989 roku, jako absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Od samego początku związany był z krzesińską bazą, otrzymując swój pierwszy przydział służbowy do 62. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu, gdzie wykonując loty na samolocie MiG-21 zdobył uprawnienia instruktorskie. W 2005 roku rozpoczął studia w Akademii Obrony Narodowej, a po zakończeniu edukacji w AON został wyznaczony na stanowisko dowódcy eskadry w 11. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu. W 1998 roku rozpoczął studia dowódczo-sztabowe w Joint Services Command and Staff Colleage w Anglii. Po ukończeniu studiów objął stanowisko zastępcy dowódcy 10. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Łasku, gdzie następnie pełnił obowiązki szefa szkolenia. W latach 2002-2004 dowodził 3. eskadrą lotnictwa taktycznego w 31. Bazie Lotniczej w Poznaniu-Krzesinach, skąd został skierowany do USA w celu odbycia szkolenia na samolocie F-16. Po powrocie do kraju ponownie objął stanowisko dowódcy 3. elt.
Od grudnia 2007 roku był dowódcą 31. Bazy Lotniczej, a od kwietnia 2008 roku dowódcą 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Po przekazaniu obowiązków dowódcy 31. BlotT obejmie stanowisko zastępcy dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.
Płk Rościsław STEPANIUK jako pierwszy ukończył szkolenie w Stanach Zjednoczonych i w listopadzie 2006 roku przyprowadził do Polski pierwszy samolot F-16 z biało-czerwoną szachownicą.
W powietrzu spędził ok. 1800 godzin, w tym ok. 700 pilotując samolot F-16.
GŁÓWNE WYRÓŻNIENIA I ODZNACZENIA:
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny",
Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju",
Brązowy Krzyż Zasługi.
Komentarze