Przejdź do treści
Źródło artykułu

Uprawnienia na statki powietrzne o maksymalnej masie startowej do 495 kg

Z dniem 15 lipca 2011 r. w związku z dopuszczeniem do działalności przez Prezesa ULC nowych certyfikowanych Ośrodków Szkolenia Lotniczego w zakresie szkolenia do świadectwa kwalifikacji UAP, UAGP oraz m.in. do uprawnień instruktorskich (INS) do w/w, Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego postanawia odwołać wcześniejszy Komunikat z dnia 11 stycznia 2011 r., oraz informuje, mając powyższe na uwadze, iż przyjmuje się następującą procedurę według aktualnie obowiązujących przepisów w tym zakresie.

I. Procedura uznawania kwalifikacji uzyskanych poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej do wydania polskiego świadectwa kalifikacji UAP oraz UAGP

1. Osoba posiadająca licencję lub inny dokument wydany poza granicami RP, która zamierza ubiegać się o polskie świadectwo kwalifikacji powinna zgłosić się z kompletem posiadanych dokumentów wyszkoleniowych do Ośrodka Szkolenia Lotniczego certyfikowanego przez ULC w zakresie danych uprawnień.

2. Ośrodek przeprowadza weryfikację wiedzy i umiejętności

  • Jeżeli poziom wiedzy i umiejętności kandydata spełnia wymagania zawarte w programie ośrodka zatwierdzonego przez Prezesa ULC wystawia zaświadczenia potwierdzające spełnienie warunków do uzyskania świadectwa kwalifikacji /uprawnienia.

  • Jeżeli poziom wiedzy i umiejętności nie spełnia wymagań Ośrodek realizuje szkolenie teoretyczne i praktyczne (tzw. Indywidualny Tok Szkolenia) w wymiarze niezbędnym do wyrównania poziomu wyszkolenia i wystawia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lotniczego w zakresie teorii i praktyki.

3. Wykaz dokumentów do dopuszczenia do egzaminu teoretycznego i praktycznego:

  • Wniosek o wydanie świadectwa kwalifikacji (4 stronicowy)

  • Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia

  • Opłatę za egzamin teoretyczny i praktyczny

  • Badania lotniczo-lekarskie (jeśli są wymagane)

  • Oświadczenie o zdolności do czynności prawnych

  • Świadectwo szkolne lub dyplom potwierdzający posiadane wykształcenie

  • Świadectwo radiooperatora (jeśli jest wymagane)

  • Wszystkie kserokopie dokumentów powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem (przez notariusza, Kierownika Odpowiedzialnego lub Szefa Szkolenia Ośrodka).

II. Procedura uznawania uprawnienia instruktorskiego uzyskanego poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej do wpisania go do polskiego świadectwa kalifikacji UAP oraz UAGP

1. Osoba posiadająca licencję lub inny dokument wydany poza granicami RP z wpisanym do niego uprawnieniem instruktorskim (INS), która zamierza się ubiegać o wpisanie tych uprawnień do polskiego świadectwa kwalifikacji UAP bądź UAGP powinna zgłosić się do odpowiedniego zakresowo ośrodka szkolenia w celu przeprowadzenia weryfikacji wiedzy i umiejętności.

Jeżeli poziom wiedzy i umiejętności kandydata spełnia wymagania zawarte w programie tego ośrodka zatwierdzonego przez Prezesa ULC, ośrodek wystawi zaświadczenie potwierdzające spełnienie warunków do uzyskania uprawnienia.

Jeżeli poziom wiedzy i umiejętności kandydata nie spełni oczekiwanych wymagań, Ośrodek zrealizuje szkolenie teoretyczne i praktyczne (tzw. Indywidualny Tok Szkolenia) w wymiarze niezbędnym do wyrównania poziomu wyszkolenia i wystawi zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lotniczego w zakresie teorii i praktyki.

2. Następnym etapem będzie dopuszczenie kandydata do teoretycznego i praktycznego na odpowiednie uprawnienie instruktorskie pod warunkiem przedstawienia przez niego dokumentów wymienionych w pkt I 3 powyżej.

3. Po zdaniu przez kandydata egzaminu teoretycznego oraz praktycznego na uprawnienie instruktorskie, kandydat powinien zaliczyć praktykę instruktorską zgodnie z brzmieniem § 17 ust. 3 w zw. z przepisem 2.3.2. pkt 3 Załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 września 2003 r. w sprawie licencjonowania personelu lotniczego (Dz. U. Nr 165, poz. 1603, z późn. zm.), które stanowią, że Prezes ULC wystawia upoważnienie do odbycia praktyki instruktorskiej w oznaczonym zakresie oraz terminie na podstawie zgłoszenia przesłanego (przekazanego) z ośrodka szkolenia lotniczego, w którym powyższa praktyka będzie się odbywać.

Uwaga: Aktualny wykaz ośrodków szkolenia lotniczego wraz z zakresem oferowanych przez nie szkoleń znajduje się na stronie internetowej ULC.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony