Przejdź do treści
Śmigłowce Mi-2 (znaki rejestracyjne SP-SER i SP-SFW) w Muzeum Ratownictwa w Krakowie (fot. Muzeum Ratownictwa w Krakowie)
Źródło artykułu

Unikatowe Mi-2 od Fundacji KGHM Polska Miedź – nowe eksponaty Muzeum Ratownictwa w Krakowie

W zbiorze lotniczym Muzeum Ratownictwa w Krakowie znalazły się unikatowe śmigłowce Mi-2, które służyły w Zakładzie Hydrotechnicznym KGHM Polska Miedź. Jest to dar Fundacji KGHM Polska Miedź za co Muzeum serdecznie dziękuje!
 
Śmigłowce mają za sobą niesamowitą historię. Starszy z nich SP-SER, wyprodukowany w 1975 roku, służył pierwotnie w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Placówka zajmowała się m.in. badaniem specjalistycznych rozwiązań stosowanych później w seryjnej produkcji.
 
Drugi ze znakami SP-SFW został wyprodukowany na specjalne zamówienie zakładu Pol-Miedź Trans w Lubinie. Następnie trafił do Zakładu Hydrotechnicznego KGHM Polska Miedź S.A. w Rudnej. Miał na wyposażeniu m.in. zbiornik gaśniczy Bambi oraz szereg innego specjalistycznego wyposażenia.

Ustawianie Mi-2 (SP-SFW) na ekspozycji Muzeum Ratownictwa (fot. Muzeum Ratownictwa w Krakowie)

Ustawianie Mi-2 (SP-SFW) na ekspozycji Muzeum Ratownictwa (fot. Muzeum Ratownictwa w Krakowie)

Naszym najnowszym projektem jest "Muzeum Śmigłowców", które chcemy stworzyć wewnątrz obecnej struktury i zachować w nim egzemplarze związane z historią i rozwojem tych konstrukcji w Polsce. Mamy też inne egzemplarze Mi-2, PZL-Kania i W3 Sokół – mówią pracownicy Muzeum Ratownictwa w Krakowie.

O Muzeum Ratownictwa w Krakowie rozmawiano w Sejmie RP

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Lotnictwa, 8 lutego br., rozmawiano o działalności muzeum i planach rozwoju unikatowej ekspozycji lotniczej, w tym projektu pn. "Muzeum Śmigłowców". Przedstawiono dotychczasowe dokonania i prace w związku z pozyskaniem i renowacją śmigłowców oraz współpracą w tym zakresie z pasjonatami z Muzeum Techniki Wojskowej w Zbrosławicach. Omówiono również organizowane przez muzeum wystawy o tematyce lotniczej m.in. "95 lat lotniczego pogotowia ratunkowego w Małopolsce" i plany na pozyskanie do zbiorów kolejnych eksponatów lotniczych.

Na spotkaniu obecni byli parlamentarzyści, wiceminister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele Aeroklubu Polskiego oraz Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła, którzy również przedstawili swoją działalność i plany.

Transmisja z obrad dostępna była online i mógł ją zobaczyć każdy, co było okazją do promocji muzeum dla dużego spektrum odbiorców. Obrady komisji z 8 lutego można zobaczyć na stronie www.sejm.gov.pl

Więcej informacji na stronie: www.muzeumratownictwa.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony