Umowa na 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache podpisana
13 sierpnia na lotnisku Latkowo w Inowrocławiu, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak – Kamysz, w obecności wiceministra Pawła Bejdy i przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego, podpisał umowę na zakup śmigłowców AH-64 dla Wojska Polskiego.
Przedmiotem umowy z rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki jest dostawa 96 szt. śmigłowców uderzeniowych AH-64E APACHE wraz z pakietami logistycznym (w tym m.in. sprzęt do wykonywania obsług śmigłowców, sprzęt lotniskowo-hangarowy i wsparcie techniczne) i szkoleniowym (szkolenia specjalistyczne i urządzenia treningowe dla pilotów i personelu technicznego). Zamówienie obejmuje również dostawę środków bojowych i części zamiennych. Wartość umowy wynosi ok. 10 mld USD netto. Realizację dostaw przewiduje się w latach 2028-2032.
Podpisanie umowy na dostawę poprzedziło wcześniejsze zawarcie umów offsetowych z trzema amerykańskimi podmiotami przemysłu zbrojeniowego, w ramach których pozyskanych zostanie szereg technologii i know-how w zakresie obsługi technicznej, wsparcia i utrzymania gotowości bojowej śmigłowców AH-64E APACHE.
Śmigłowce AH-64E APACHE będą sukcesywnie trafiać do pododdziałów 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Zastąpioną one obecnie używane śmigłowce Mi-24.
W celu pozyskania zdolności pomostowej do chwili wdrożenia do służby nowych śmigłowców podjęto również decyzję o czasowym przekazaniu do SZ RP używanych śmigłowców AH-64D APACHE. W najbliższym czasie planowane jest podpisanie stosownych umów w tej sprawie ze stroną amerykańską.
Należy podkreślić, że dla zapewnienia prawidłowego wdrożenia śmigłowców AH-64E APACHE i tymczasowo eksploatowanych AH-64D, na podstawie zawartej rok temu umowy szkoleniowej z rządem USA, pierwsi polscy piloci i inżynierowie ukończyli szkolenia na tego typu śmigłowcach w Stanów Zjednoczonych Ameryki, a obecnie proces ten jest kontynuowany.
Śmigłowce uderzeniowe AH-64E APACHE zapewnią Lotnictwu Wojsk Lądowych zupełnie nowe zdolności bojowe w zakresie rażenia celów i rozpoznania. Stanowi to także kolejną, epokową zmianę w zakresie unowocześniania i rozwoju lotnictwa śmigłowcowego Sił Zbrojnych RP. Polska stanie się także drugim, po Stanach Zjednoczonych Ameryki, największym użytkownikiem tych śmigłowców na świecie.
Komentarze